Super League 2: Νίκη Βόλου – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-2

4 Λεπτά αναγνωσης

Τι κι αν η Αναγέννηση Καρδίτσας δεν είχε νίκη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα και έτρεχε αρνητικό σερί 6 αγώνων χωρίς τρίποντο…..

Οι κιτρινόμαυροι παρουσιάστηκαν εξαιρετικά διαβασμένοι στη Νεάπολη, χτύπησαν πανέξυπνα στην κόντρα επίθεση την άμυνα της Νίκης και έφυγαν νικητές με 1-2 από το Βόλο, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Αντίθετα οι κυανόλευκοι έμειναν στους 32 βαθμούς και δεν κατάφεραν να μειώσουν την απόσταση τους από Λεβαδειακό και ΑΕΛ μετά την κυριακάτικη μεταξύ τους ισοπαλία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε υπό πολύ έντονη βροχόπτωση και σε βαρύ τερέν λόγω της άσχημης κατάστασης του αγωνιστικού χώρου, με την ΑΣΑ να φτάνει στον απόλυτο αιφνιδιασμό από νωρίς.

Στο 7ο λεπτό και μετά από λάθος υπολογισμό της άμυνας της Νίκης, ο Κονίλιο βγήκε σε θέση τετ α τετ και δε λάθεψε, πλασάροντας εύστοχα τον Γκαραβέλη για το 0-1!

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας ψηλά, έκλεψαν μπάλες και χτυπώντας στην κόντρα λίγο έλειψε να φτάσουν και πάλι στο γκολ σε δύο περιπτώσεις.

Πρώτα ο Κορέλας άγγιξε το 0-2 στο 13′ όμως δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από επικίνδυνη σέντρα σουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βερνάρδος έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από νέο λάθος υπολογισμό της κυανόλευκης άμυνας, αλλά ο Ανδρέου την τελευταία στιγμή αλλοίωσε την προσπάθεια του επιθετικού της Αναγέννησης που σπατάλησε ανεπανάληπτη ευκαιρία, κρατώντας το σκορ στο 0-1.

Η Νίκη Βόλου προσπάθησε να συνέλθει μετά το εφιαλτικό ξεκίνημα και στο 17′ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μπαχανάκ πήρε την δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά είδε τον Γκέκα να απογειώνεται και με υπερένταση να διώχνει τη μπάλα σώζοντας την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

Η Νίκη προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της και να ανεβάσει τις γραμμές της ψηλά πιέζοντας τη  άμυνα της ΑΣΑ, επιδιώκοντας να φτάσει στην ισοφάριση πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στο 34′ ο Κάσσος πήδηξε ψηλότερα από όλους μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρητικού, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε λίγο άουτ, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν σωστά τους χώρους και να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί στην αντεπίθεση.

Έτσι και έγινε, με τον Βερνάρδο να βγαίνει σε ακόμα ένα τετ α τετ στην πλάτη της άμυνας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, να εκτελεί τον Γκαραβέλη και να κάνει το 0-2 «παγώνοντας» τη Νεάπολη. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, σε ένα ιδανικό πρώτο ημίχρονο για τους Καρδιτσιώτες.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος πιστώνεται στην ΑΣΑ, με τον Κονίλιο να σουτάρει δυνατά αλλά να βλέπει τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει σταθερά, πριν ο Παναγιωτίδης στο αμέσως επόμενο λεπτό αγγίξει το 1-2, σε πλασέ από ιδανική θέση εντός περιοχής που όμως δεν πήρε κατεύθυνση προς την εστία, περνώντας παράλληλα άουτ.

Η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες ήρθε στο 74′ όταν ο Κάσσος βγήκε στην κόντρα επίθεση, ο Σκόνδρας τον έριξε κάτω ενώ έβγαινε σε θέση για γκολ και ως τελευταίος παίκτης αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με την ΑΣΑ να συνεχίζει έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα στο ματς.

Μετά από μια φλύαρη υπεροχή για ένα δεκάλεπτο, η Νίκη βρήκε τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα στο 86′. Ο Μιράντα έκανε την προσπάθεια από το πλάι, ο Γκέκας απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε, όμως στην επαναφορά ο Πέττας πλάσαρε από κοντά για το 1-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς!

Στην αμέσως επόμενη φάση, οι κυανόλευκοι ζήτησαν πέναλτι για σπρώξιμο εντός περιοχής, αλλά ο ρέφερι δε συγκινήθηκε, με το παιχνίδι να μεταφέρεται μπροστά στην εστία της ΑΣΑ υπό την έντονη πίεση των γηπεδούχων με στόχο την ισοφάριση.

Ο χρόνος στην κλεψύδρα άδειαζε για τη Νίκη, που έπαιξε την τελευταία της ζαριά ελπίζοντας να ολοκληρώσει το comeback. Τίποτα ωστόσο δεν άλλαξε στα δραματικά τελευταία λεπτά, με το θεσσαλικό ντέρμπι να βάφεται κιτρινόμαυρο.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Γαβριηλίδης (46′ Τοπαλίδης – 79′ Πέττας), Μπαχανάκ (59′ Αναστασίου), Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Λίταινας (46′ Παναγιωτίδης), Κρητικός (59′ Μακατσάρια), Μιράντα, Πολίτης, Κάσσος

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης): Γκέκας, Ντουμάνης (61′ Παπαδάκος), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κορέλας (61′ Κοκκίνης), Σαλαμούρας, Βερνάρδος (90′ Στασινόπουλος), Μπούζας (72′ Κέρθι), Κονίλιο (90′ Ζάγκος

Πηγή: Register