Mε το “δεξί” ξεκίνησε ο Εορδαΐκός στην Καρδίτσα τα μπαράζ ανόδου…νίκη με 0-2 στο κατάμεστο γήπεδο του Αστέρα Καρδίτσας

Ένας Εορδαϊκός από τα παλιά ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο τα μπαράζ ανόδου στην Γ΄ Εθνική κερδίζοντας τον Αστέρα Καρδίτσας με 2-0 και μάλιστα εκτός έδρας.

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας άψογα στημένη στον αγωνιστικό χώρο μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου μπήκε κάπως αγχωμένη και τρακαρισμένη στον αγωνιστικό χώρο πήρε το πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού πέτυχε 2 γκολ και έφτασε τελικά στη νίκη και το πολύτιμο τρίποντο.

Μάλιστα ακόμα και όταν έμεινε με 10 παίκτες στο 58′ ο Εορδαϊκός ουσιαστικά δεν απειλήθηκε καθόλου και διατήρησε άνετα τον έλεγχο του αγώνα.

Από την άλλη πλευρά ο Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι είχε δοκάρι αλλά μετά το πρώτο τέταρτο δεν μπορούσε να βρει χώρους και να απειλήσει και προσπαθούσε με σέντρες να απειλήσει χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Άψογη η διαιτησία του κ. Ντεζέλου (Σ.Δ. Λάρισας). Απέβαλε με 2η κίτρινη τον Μ. Χαραλαμπίδη και με απ΄ ευθείας κόκκινη τον Κόκκινο ενώ έδειξε κίτρινες στους Κουτρομάνο, Μπακρατσά, Βαγγελάκο, Μπούσδρα, Παναγιωτίδη, Ματούλα.

Βοηθοί ήταν οι Κατσαρός (Σ.Δ. Ευρυτανίας) και Δόδογλου (Σ,Δ, Φθιώτιδας).

Φάσεις και γκολ

Μόλις στο 3′ λεπτό σουτ του Κατσιγιάννη ο Παναγιωτίδης ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα η οποία στη συνέχεια βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι πριν απομακρύνουν οι αμυντικοί.

Στο 10′ ο Σέχι μπήκε από αριστερά γύρισε στον Χ. Χαραλαμπίδη αυτός δεν βρήκε καλά τη μπάλα που έφτασε στον Ματούλα που σούταρε αλλά ο Γεωργαντζάς μπλόκαρε.

Τρία λεπτά μετά ο Βούρτης σούταρε δυνατά με τον Γεωργαντζά να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο πρώτος ο δεύτερος έχασε την μπάλα και ο Σωτηριάδης με ανάποδο ψαλίδι άνοιξε το σκορ.

Στο 38′ ο Στεργιόπουλος σέντραρε ο Γεωργαντζάς έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Χ. Χαραλαμπίδης με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στο 48′ αντεπίθεση για τον Εορδαϊκό με τον Ματούλα να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να μη βρίσκει το στόχο.

Στο 67′ σουτ του Κόκκινου η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα έξω κόρνερ ενώ στο 93′ τέλος εκτέλεσε φάουλ από τον Τσαγκαλίδη πέρασε άουτ.

Αστέρας Καρδίτσας: Γεωργαντζάς, Κουτρομάνος, Μπακρατσάς, Μπουσδράς, Κατσιγιάννης (80ο Μπάλλας), Τζέκος, Μπιτέλης, Metushi (64ο Κόκκινος), Αρχοντής, Κοντός (64o Κοντοβάς), Βαγγελάτος

Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας: (Τσαγκαλίδης) Παναγιωτίδης, Βούρτης, Χαραλαμπίδης Μ., Μπαλίτσας (93ο Χιμολάρι), Χαραλαμπίδης Χ. (90ο Ντερβίσι), Στεργιόπουλος, Σέχι, Τσαγκαλίδης, Καβαλάρης (63ο Πούλιος), Ματούλας (93ο Τρούπκος), Σωτηριάδης