Καμπανιακός – Λεβαδειακός 0-2

0 Λεπτά αναγνωσης

Την ήττα με σκορ 0-2 γνώρισε ο  Καμπανιακός από τον Λεβαδειακό  στο τρίτο φετινό του παιχνίδι που  διεξήχθη στα πλαίσια της πέμπτης  αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Super League 2. Το παιχνίδι  πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του  Μακεδονικού καθώς το γήπεδο της Χαλάστρας θα είναι έτοιμο να  υποδεχτεί τις προσπάθειες των  ποδοσφαιριστών του Καμπανιακού  από τον επόμενο εντός έδρας επίσημοαγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι  αποτελούν το νούμερο ένα φαβορί  για την άνοδο στην Super League,  προηγήθηκαν στο δέκατο λεπτό στην πρώτη φορά που επισκέφθηκαν με  αξιώσεις την περιοχή των Κόκκινων  της Χαλάστρας.

Οι Πράσινοι έπιασαν ανοιχτή την  άμυνα των γηπεδούχων, ο Γιαννιώτας σέντραρε από δεξιά κι ο Κουιρουκίδης πλάσαρε ανενόχλητος τον ανήμπορο να αντιδράσει Κασαπίδη. Το πρώτο  ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες  συγκινήσεις με τους παίχτες του Νίκου Νιόπλια να διαχειρίζονται το υπέρ  τους σκορ και τους αντίστοιχους του  Ηλία Σαπάνη να αυξάνουν την πίεση τους στο  τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου  και να γίνονται απειλητικοί δύο  φορές με τον Πόζογλου.

Στο 42′ ο Γκροφ απέκρουσε απευθείας εκτέλεση φάουλ του μεσοεπιθετικού του Καμπανιακού ενώ ένα λεπτό  αργότερα ο Γαρύφαλλος σέντραρε  από αριστερά και ο Πόζογλου  πιάνοντας μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Το 0-1 ήταν το  σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το  πρώτο ημίχρονο.

Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά στο  δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 46ο  λεπτό ο Κουιρουκίδης εκμεταλλευόμενος αδράνεια στο κέντρο της άμυνας πρόλαβε την έξοδο του Κασαπίδη  αλλά το πλασέ του βρήκε στο δεξί  κάθετο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα οι Βοιωτοί διπλασίασαν τα τέρματά τους όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βήχος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η συγκεκριμένη φάση ξεσήκωσε τις  διαμαρτυρίες των γηπεδούχων οι  οποίοι ζήτησαν φάουλ πάνω στον  Μπούση. Το υπόλοιπο μέρος του  παιχνιδιού δεν περιελάμβανε μεγάλες φάσεις και θέαμα.

Ο Καμπανιακός προσπάθησε να  πιέσει για να φτάσει σε κάποιο τέρμα που θα τον ξαναέβαζε στο παιχνίδι  αλλά οι παίχτες του Λεβαδειακού  έκλεισαν καλά τους χώρους μη  δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να φανούν ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Το τελικό σφύριγμα της λήξης  βρήκε τους παίχτες του Νίκου  Νιόπλια να πανηγυρίζουν την  τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα  παιχνίδια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καμπανιακός (Σαπάνης): Κασαπίδης, Π. Καθάριος, Μπούσης, Νικολαΐδης,  Φροσύνης, Σαρβανίδης, Γαρύφαλλος  (71′ Παπακωνσταντίνου), Τότσκα(57′ Ζαννάκης), Γιουκούδης, Πόζογλου(57′ Μάνιος), Ν. Καθάριος (64′ Έππας).

Λεβαδειακός (Νιόπλιας): Γκροφ, Βήχος, Χάμοντ, Τσάπρας, Μπελμόντ  (60′ Συμελίδης), Νίκας (85′ Ντεντάκης)Κουϊρουκίδης (60′ Νικολιάς), Πίρινεν, Γιαννιώτας (60′ Ρομό), Λιάγκας,  Λούα Λούα (60′ Πολέτο).

Πηγή: kampaniakos fc