Super League 2(play off ανόδου) Μακεδονικός – Λεβαδειακός 1-3

Ο Μακεδονικός γνώρισε την ήττα κόντρα στον Λεβαδειακό με 1-3, για την πρεμιέρα των play-off του Α Ομίλου της Super League 2. Ο Σιμόνι ισοφάρισε (46′) το γρήγορο γκολ του Τσάπρα (5′), όμως ο Λεβαδειακός πήρε τη νίκη με δύο γρήγορα τέρματα από τους Ρομό (58′) και Κουάδρα (64′).

Το παιχνίδι «άνοιξε» νωρίς (5′) με το γκόλ του Τσάπρα απο σούτ πάνω στη κίνηση, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Υπερέχοντας στην κατοχή της μπάλας, ο Μακεδονικός απείλησε την εστία του Γκρόφ, όταν ο Ζαφειράκης απο πλάγια θέση έκανε σέντρα και βρήκε τον Μπουκουβάλα, ο οποίος με απευθείας σουτ την έστειλε στη συμβολή των δοκών της εστίας!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν ιδανικά, ισοφαρίζοντας με κρεμαστή κεφαλιά του Σιμόνι έπειτα απο σέντρα του Ζαφειράκη στο 46ο λεπτό. Αυτό ήταν το 8ο τέρμα του 27χρονου φορ.

Οι παίχτες του Λεβαδειακού θέλησαν να ανακτήσουν το προβάδισμα, ανεβάζοντας ραγδαία την πίεση τους, αλλά ο Γουναρίδης είχε απάντηση στις δύο μεγάλες στιγμές τους, αποκρούοντας εντυπωσιακά το σουτ του Κόστα (53′) και με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι, αλλά και το ωραίο πλασέ του Κουάδρα (56′).

Ωστόσο, στο 58′ ήρθε το γκόλ απο τους Βοιωτούς με κεφαλιά του Ρομό έπειτα απο σέντρα του Γιαννιώτα! Μάλιστα, έξι λεπτά αργότερα, ο Κουάδρα έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στους φιλοξενούμενους, σκοράροντας το 1-3 μετά από αντεπίθεση.

Ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος προσπάθησε να διατηρήσει το προβάδισμα της ομάδας του φέρνοντας φρέσκα πόδια στο γήπεδο, ενώ ο Μακεδονικός θέλησε να γίνει πιο απειλητικός και ενεργητικός στην επίθεση με νέα πρόσωπα, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Στα θετικά της αναμέτρησης, παρά την ήττα, είναι το ντεπούτο του 18χρονου Λευτέρη Γρηγοριάδη – απόφοιτου της «πράσινης» Ακαδημίας – που πέρασε στο παιχνίδι αντί του Ζαφειράκη!

Ο Μακεδονικός θα εκτίσει το ρεπό του στην 2η αγωνιστική και την Τετάρτη (03/04) αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ΑΕΚ Β.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Γουναρίδης, Μπουκουβάλας (69′ Χασάνογλου), Πέδρο Λούκας (69′ Λυμπεράκης), Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Μελετίδης, Ραμίρεζ (60′ Κουλούρης), Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης (60′ Γρηγοριάδης), Σιμόνι (60′ Χερίδης).

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Τσάπρας, Λιάγκας, Πίρινεν, Βήχος, Μεχία, Μπελμόντ (75′ Συμελίδης), Γιαννιώτας (83′ Νταγκό), Κόστα (57′ Νίκας), Κουάδρα (75′ Κωστή), Μπαΐροβιτς (57′ Ρομό

Πηγή: Makedonikos fc