Super League 2: Nίκη Βόλου – ΑΕΚ Β’ 1-1

5 Λεπτά αναγνωσης

Στον αγωνιστικό χώρο της Νεάπολης, που δεν ήταν και … ό,τι καλύτερο, η Νίκη ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την ΑΕΚ Β’ με πέναλτι του Μαχαίρα και έχασε δύο βαθμούς, μην μπορώντας να κρατήσει έως το τέλος το υπέρ της 1-0, το οποίο επιτεύχθηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ετσι η Νίκη έμεινε τέταρτη με 25 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ Β’ έφτασε τους 20.

Η βολιώτικη ομάδα ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της καλή στιγμή στο 7’ με άψογο τελείωμα του Τζιώρα, μπορούσε με τον ίδιο παίκτη να κάνει ένα λεπτό μετά το 2-0, ωστόσο κινδύνεψε στο 21’ με τον Γκαραβέλη να δείχνει τα αντανακλαστικά του.

Στο δεύτερο μέρος η Νίκη μετά το 65’ έδωσε ξεκάθαρα χώρο στην ΑΕΚ Β’, που πίεσε, αλλά δεν είχε την πολύ μεγάλη φάση, μέχρι να γίνει η φάση του 90’, που της δόθηκε πέναλτι, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Στον καταλογισμό του πέναλτι υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Νίκης και την κερκίδα ότι η ανατροπή του Ναά στον Θεοδωρίδη γίνεται έξω από την περιοχή, όμως η απόφαση δεν άλλαξε.

Η διάταξη των ομάδων:

Η Νίκη ξεκίνησε με τον Γκαραβέλη στο τέρμα, οι Κάσσος, Αναστασίου (πλάγιοι μπακ), Στίκας, Γιαννίτσης (στόπερ) ήταν στην άμυνα, οι Κυριακίδης, Λίταινας, Γαβριηλίδης τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ενώ οι Πολίτης, Κρητικός αποτέλεσαν τους εξτρέμ, που βοηθούσαν τον φορ Τζιώρα από τα πλάγια.

Για την ΑΕΚ Β’ εκτός του Θεοχάρη στο τέρμα, επιλέχθηκαν οι Κανελλόπουλος, Παυλίδης (δεξί και αριστερό μπακ), Γεμπόα, Χρυσόπουλος (στόπερ) στην άμυνα, στο κέντρο οι Ρουκουνάκης, Σαμπανάτζοβιτς, Λαμαράνα και στην επίθεση οι Μαχαίρας, Θεοδωρίδης, Κάτσικας, με τους δύο τελευταίους ν’ αλλάζουν θέσεις στα δεξιά και στην κορυφή.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 7’ μόλις λεπτό γκολ και 1-0.. στην πρώτη της φάση στον αγώνα η Νίκη κατόρθωσε να σκοράρει με εκπληκτικό γυριστό αριστερό το σουτ του Χρήστου Τζιώρα μετά την άψογη χαμηλή σέντρα του Κρητικού, που είχε «τρυπήσει» την άμυνα της ΑΕΚ από τα δεξιά της

Στο 8’ λεπτό τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη, για να κάνει το 2-0. Η Νίκη πίεσε ψηλά και πήρε την μπάλα και ο Τζιώρας είχε πολύ χώρο έξω από την περιοχή. Όμως προτίμησε να περάσει για τον Λίταινα, η άμυνα της ΑΕΚ Β’ έκοψε, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Τζιώρα, που σε θέση τετ-α-τετ από το ύψος του πέναλτι, έκανε την προβολή προ του εξερχόμενου Θεοχάρη, ωστόσο αστόχησε

Στο 10’ λεπτό η κεφαλιά του Γιαννίτση μετά το κόρνερ του Κυριακίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Θεοχάρη

Στο 21′ λεπτό μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ Β’, όταν από σέντρα που έγινε στ’ αριστερά στο πρώτο δοκάρι, ο αριστερός μπακ Παυλίδης έκανε το γυριστό και πολύ δύσκολα με το δεξί χέρι ο Γκαραβέλης αποσόβησε

Στο 22′ λεπτό δύο μέτρα άουτ το σουτ του Ρουκουνάκη με το αριστερό εκτός περιοχής με ελεύθερο πεδίο μπροστά του

Στο 42′ λεπτό πάνω από τα δοκάρια το σουτ εκτός περιοχής του Λίταινα

2ο ημίχρονο

Στο 48’λεπτό ο Χρυσόπουλος τελευταία στιγμή ανέκοψε μετά την πάσα του Κρητικού την πορεία της μπάλας προς τον Τζιώρα, που ήταν έτοιμος για την τελική προσπάθεια μέσα στη μικρή περιοχή

Στο 49′ λεπτό σημαντική στιγμή για τη Νίκη, με τον Θεοχάρη να αποκρούει την κοντινή κεφαλιά του Κάσσου μετά το φάουλ του Κυριακίδη από τα αριστερά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Γαβριηλίδη έφυγε άουτ

Στο 54′ λεπτό ο Παυλίδης έστρωσε την μπάλα με το στήθος στον Γεμπόα, που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής πάνω από τα δοκάρια

Στο 58′ λεπτό λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Θεοχάρη το μακρινό συρτό διαγώνιο σουτ του Γαβριηλίδη

Στο 61’ στην αγκαλιά του Θεοχάρη η σέντρα σουτ του Ναά από θέση μέσα αριστερά της περιοχής

Στο 66’ αξιόλογο το σουτ του Λαμαράνα εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει κοντά από το δεξί δοκάρι άουτ

Στο 78’ πάνω στα σώματα το σουτ μέσα από την περιοχή του Μαχαίρα

Στο 80’ ο Γκολφίνος απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, που έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι

Στο 81’ η κεφαλιά του Πέττα μετά τη σέντρα του Τοπαλίδη κόντραρε και έφυγε κόρνερ

Στο 83’ εξαιρετικό μακρινό σουτ του Τοπαλίδη, που πέρασε λίγο πάνω από την εστία σε μία πολύ καλή στιγμή για τη Νίκη

92’ ΓΚΟΛ 1-1 στο 90’ ο διαιτητής Πουλόπουλος έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Ναά στον Θεοδωρίδη στα όρια της περιοχής, αλλά πιθανότατα εντός αυτής. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Μαχαίρας, παρότι ο Γκαραβέλης έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία

Κίτρινες: Γαβριηλίδης (44’), Πολίτης (69’)

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Κάσσος (71’ Τοπαλίδης), Αναστασίου, Στίκας, Γιαννίτσης, Κυριακίδης, Λίταινας (72’ Πέττας), Γαβριηλίδης, Πολίτης (83’ Βουκελάτος), Κρητικός (53’ Ναά), Τζιώρας

ΑΕΚ Β’: Θεοχάρης, Παυλίδης, Κανελλόπουλος, Γεμπόα, Χρυσόπουλος (72’ Σκόνδρας), Ρουκουνάκης, Σαμπανάτζοβιτς (56’ Γκολφίνος), Λαμαράνα (83’ Χριστόπουλος), Μαχαίρας, Θεοδωρίδης, Κάτσικας (46’ Τζούντα Γκαρσία)

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Πηγή: MagnesiaSports