Super League 2(Play out) Κοζάνη – Αιολικός 4-1

Με νίκη (4-1) επί του Αιολικού αποχαιρέτησε την  Super League 2 η ομάδα της Κοζάνης,

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από ένα χρόνο παρουσίας τους στην Super League 2, δυστυχώς υποβιβάστηκαν στην Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν για την 10η αγωνιστική των play out στον Βόρειο Όμιλο, κέρδισαν τον Αιολικό Μυτιλήνης με το άνετο 4-1, σ’ ένα ματς που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τους πoδοσφαιριστές να κάνουν αγγαρεία, ενώ αξιοσημείωτη ήταν η προσέλευση του φίλαθλου κόσμου, η οποία ήταν «αποκαρδιωτική», σε σχέση με όσα είχαμε δει μέσα στην χρονιά.

Μία χρονιά όπου κλείνει με αρνητικό πρόσημο, αφού ο στόχος της Κοζάνης εξ’ αρχής ήταν η παραμονή, κάτι που δεν επετεύχθη τελικά.

Πλέον αναμένουμε να δούμε ποια θα είναι η επόμενη ημέρα, αφού τα σενάρια δίνουν και παίρνουν. Τον πρώτο λόγο είχε η διοίκηση της Κοζάνης, η οποία ίσως ανοίξει τα χαρτιά της το επόμενο διάστημα.

Στα αγωνιστικά, ο Hamidovic άνοιξε το σκορ (0-1) στο 22′ λεπτό για τον Αιολικό, ενώ η Κοζάνη ισοφάρισε (1-1) στο 58’ με κεφαλιά του Μαξίμοβιτς, έπειτα από σέντρα του Αναστασόπουλου.

Η αανατροπή στο σκορ έγινε στο 66’λεπτό, όπου και πάλι ο Μαξίμοβιτς, αυτή τη φορά με πλασέ, θα γράψει το 2-1 για την Κοζάνη.

Στο 71’ ο Νάτσος με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μαξίμοβιτς σημειώνοντας χατ-τρικ στο 90′ λεπτό.

Η ομάδα της Κοζάνης να αναφέρουμε πως έχασε και άλλες ευκαιρίες για γκολ, οι οποίες απλά μένουν στην ιστορία,

Επίσης να τονίσουμε πως για πρώτη φορά στην φετινή σεζόν είδαμε κάτω από τα δοκάρι τον Πρόδρομο Μπλιατσιώτη, ο οποίος μάλιστα ήταν και ο αρχηγός της Κοζάνης!

Μετά το τέλος της αναμέτρησης είδαμε στεναχωρημένα πρόσωπα, αφού η σεζόν τελείωσε με υποβιβασμό της ομάδας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κοζάνη: (Άγγελος Διγκόζης) Μπλατσιώτης, Δόρης (74’ Κούφας), Ίτσιος, Τσιμπούκας, Τάτσης, Σιατραβάνης (53’ Βοριαζίδης), Γραμμένος (53’ Μαξίμοβιτς), Αναστασόπουλος, Νάτσος, Γιάκος (68’ Αποστολίδης), Καλλέργης (46’ Καραγιάννης)

Αιολικός: (Θωμάς Γράφας) Μπότσαρης, Αλιατίδης (60’ Ιωάννου), Yoke, Hamidovic, Zakaric, Ngong, Benitez, Κριμιτζάς (55’ Καούρας), Μουχαλής, Τριανταφυλλάκος, Νούλας (46’ Καγκελίδης)

Διαιτητής: Μάριος Σιντόρης (Θεπσρωτίας)

Α’ Βοηθός: Παναγιώτης Σάκκας (Θεπσρωτίας)

Β’ Βοηθός: Βασίλης Μάνος (Λάρισας)

4ος: Θωμάς Μπουρουτζίκας (Λάρισας)

Φωτογραφίες : fc kozàni