Super League 2: Nίκη Βόλου – Μακεδονικός 1-2

6 Λεπτά αναγνωσης

Το σερί των πέντε τριπόντων σταμάτησε με μία πικρή εντός έδρας ήττα για τη Νίκη, που ηττήθηκε στη Νεάπολη από τον Μακεδονικό με 1-2 στο κλείσιμο της αυλαίας της 10ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της SL2.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την απόδοση προηγούμενων παιχνιδιών στο πρώτο μέρος, που δέχθηκαν και τα δύο γκολ (29’ Ζαφειράκης, 41’ αυτογκόλ Αναστασίου), αλλά κυρίως είχαν να αντιμετωπίσουν μία ομάδα με πολλές αρετές και κυρίως πολύ επικίνδυνη στη μετάβαση.

Με το 0-2 εις βάρος της στο πρώτο μισό του αγώνα, η Νίκη έκανε ό,τι μπορούσε στο δεύτερο μέρος, έχασε πέναλτι με τον Μοράρ, είχε δοκάρι με τον ίδιο παίκτη και άλλες ευκαιρίες και τελικά μείωσε στο 89’ με τον Κάσσο, χωρίς όμως το 1-2 ν’ αλλάξει έως το τέλος.

Ετσι, η βολιώτικη ομάδα έμεινε στην 3η θέση, χάνοντας την ευκαιρία να ξεπεράσει τη δεύτερη ΑΕΛ.  Πάντως στο τέλος ο κόσμος χειροκρότησε τους παίκτες της Νίκης κι αυτοί ανταπέδωσαν.

Η διάταξη των ομάδων

Ο Γκαραβέλης ήταν ο τερματοφύλακας της Νίκης, οι Κάσσος, Αναστασίου (πλάγιοι μπακ), Ανδρέου, Μπαχανάκ (στόπερ) στην άμυνα, ενώ οι Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης ήταν οι τρεις κεντρικοί χαφ. Τέλος, οι Ριμπέιρο (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) ήταν οι δύο εξτρέμ, ενώ ο Μοράρ φορ.

Για τον Μακεδονικό την εστία υπερασπίστηκε ο Πεντρέου, οι Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Περέιρα, Τσουκάνης ήταν στην άμυνα με φορά από τα δεξιά στ’ αριστερά, οι Χάσεκ, Παναγιωτούδης οι αμυντικοί μέσοι, ενώ την τριάδα πίσω από τον φορ Σιμόνι αποτελούσαν οι Ραμίρες, Ζαφειράκης στα άκρα και Τσιλιγγίρης στον άξονα.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο

Στο 3′ λεπτό ο Κρητικός συνέκλινε από τ’ αριστερά και έκανε το σουτ που πέρασε τρία μέτρα άουτ,ενώ στο 5’λεπτο ο Ζαφειράκης με ίδια κίνηση τελείωσε τη φάση με δεξί σουτ, που έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι, αλλά αδύναμα και με τον Γκαραβέλη να έχει κλείσει εγκαίρως τη γωνία του και να μην ανησυχεί.

Στο 9′ κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάσσου, που πρόλαβε στην έξοδο τον Περντρέου, ωστόσο η μπάλα έφυγε πολύ άουτ

Στο 16′ αξιόλογο μακρινό σουτ του Κυριακίδη λίγο πάνω από τα δοκάρια και στο 25’ο Σιμόνι δεν ήταν οφσάιντ και βγήκε μετά την πάσα του Τσιλιγγίρη τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη. Ωστόσο, ο φορ του Μακεδονικού έκανε γκάφα ολκής, καθώς πάτησε την μπάλα και ήρθε γρήγορα ο Μπαχανάκ και τον έκοψε, με την μπάλα να πηγαίνει στο χέρι του Σιμόνι και η φάση να τελειώνει με φάουλ

Στο 26′ από χαμηλή σέντρα του Κάσσου από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στο πίσω δοκάρι και στο ύψος του πέναλτι στον Κρητικό, που σούταρε πάνω από τα δοκάρια σε μία καλή στιγμή για τη Νίκη,ενώ στο 29’ο Ραμίρες κέρδισε την κόντρα σε θέση μέσα δεξιά της περιοχής και έβγαλε για τον αφύλακτο Ζαφειράκη στο πίσω δοκάρι, που σε κενή εστία είχε εύκολο έργο να σκοράρει με πλασέ κάνοντας το 0-1.

Στο 30′ λεπτό ο Τσιλιγγίρης μετά από κάθετη πάσα βρέθηκε απέναντι από τον Γκαραβέλη, αλλά δεν ακούμπησε κανείς από τους δύο την μπάλα, που έφυγε άουτ, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν πέναλτι,ενώ στο 33′ ο Ριμπέιρο άδειασε έξω από τη μικρή περιοχή με περίτεχνες ενέργειες δύο αμυντικούς και σούταρε, με τον Περντρέου να αποκρούει σωτήρια και τον Παναγιωτίδη να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά από απόσταση αναπνοής δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, με τους αμυντικούς να διώχνουν σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Ο Μακεδονικός στο ίδιο λεπτό έβγαλε αντεπίθεση, με τον Τσιλιγγίρη να βγάζει τετ-α-τετ τον Σιμόνι, που νικήθηκε από τον Γκαραβέλη, ο οποίος γλίτωσε τη Νίκη από ένα δεύτερο γκολ

Στο 39′ λεπτό απευθείας φάουλ του Μοράρ, που κόντραρε και έφυγε κόρνερ λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι

Στο 41′ λεπτό ο Μακεδονικός βγήκε ταχύτατα στην κόντρα από τον άξονα με τον Ραμίρες, που έβγαλε στα δεξιά του για τον Παναγιωτούδη, ο οποίος σέντραρε χαμηλά και ο Αναστασίου στην προσπάθειά του να κόψει την μπάλα την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, με τη Νίκη να δέχεται και δεύτερο τέρμα με αυτογκόλ και το 0-2

Στο 44′ μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη, με το συρτό σουτ του Ριμπέιρο μετά την πάσα του Μοράρ να αποκρούεται πολύ δύσκολα με τα πόδια από τον Περντέου σε κόρνερ, μετά την εκτέλεση του οποίου η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στον Αναστασίου. Αυτός έκανε ένα καλοζυγισμένο σουτ, το οποίο έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

2ο ημίχρονο

Στο 47′ πάνω σε σώματα το επικίνδυνο σουτ του Σιμόνι σε μία σημαντική στιγμή για τους φιλοξενούμενους,ενώ στο 52’ψηλά άουτ το φάουλ του Ριμπέιρο.

Στο 53’ο Γκαραβέλης έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία και μπλόκαρε την κεφαλιά του Ραμίρες,και στο 58′ το σουτ του Κρητικού κατέληξε στην αγκαλιά του Περντρέου.

Στο 61’στο αριστερό δοκάρι η μπάλα μετά την παρέμβαση του Περντρέου στο σουτ του Μοράρ, που είχε αρχικά κοντράρει και σε αντίπαλο

Στο 70′ λεπτό χαμένο πέναλτι για την Νίκη Βόλου ο Πολίτης σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Τσουκάνη και ο Μέγας έδωσε το πέναλτι. Όμως, ο Περντρέου έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε στην εκτέλεση του Μοράρ, με τη Νίκη να μην καταφέρνει να μειώσει.

Στο 80′ λεπτό πάνω από τα δοκάρια το δυνατό σουτ του Λίταινα και στο 81’στην κλειστή του δεξιά γωνία απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ ο Περντρέου το σουτ του Ριμπέιρο.

Στο 83′ λεπτό πάνω από το δοκάρια το γυριστό σουτ του Τζιώρα από το ύψος του πέναλτι,και στο 89′ η Νίκη Βόλου μειώνει σε 1-2 όταν ο Κάσσος με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από κόρνερ και ξανάβαλε τη Νίκη στο ματς, αλλά το 1-2 έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του Μέγα

Οι δηλώσεις του προπονητή του Μακεδονικού Στέλιου Μαλεζά

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου (56’ Ναά), Ανδρέου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης (76’ Πέττας), Παναγιωτίδης (67’ Πολίτης), Γαβριηλίδης (46’ Λίταινας), Ριμπέιρο, Κρητικός (67’ Τζιώρας), Μοράρ

ΜακεδονικόςΠεντρέου, Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Περέιρα, Τσουκάνης, Χάσεκ (84’ Σανγκινέτι), Παναγιωτούδης, Ραμίρες (84’ Μελετίδης), Ζαφειράκης (64’ Λεωνιδόπουλος), Τσιλιγγίρης (72’ Λυμπεράκης), Σιμόνι (72’ Μπιανκόνι)