Super League 2: Kοζάνη – Ηρακλής 1-0

6 Λεπτά αναγνωσης

Μία σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 κατάφερε να πάρει η ομάδα της Κοζάνης επί του «ιστορικού» Ηρακλή, με τους «ερυθρόλευκους» να επιστρέφουν στις νίκες και στα γκολ, μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι της Κοζάνης για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αφού την επόμενη και τελευταία 26η αγωνιστική έχει ρεπό.

Το μοναδικό και πολύτιμο γκολ που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, πέτυχε ο Δημήτρης Σουλιώτης στο 37′ λεπτό της αναμέτρησης.

4-461-A4892

«Κατέβασε ρολά» ο Τάσος Καραγκιόζης για λογαριασμό της Κοζάνης, ο οποίος επέστρεψε σε αγώνα μετά από πέντε ολόκληρους μήνες, αφού μέχρι πρότινος την εστία υπερασπιζότανε ο Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες και ήταν εκτός αποστολής.

Ο Καραγκιόζης σίγουρα ήταν ένας από τους MVP του παιχνιδιού, αφού στο δεύτερο μέρος έκανε πολύ σημαντικές αποκρούσεις, κρατώντας το «μηδέν» για την ομάδα του, δείχνοντας πως είναι έτοιμος ανά πάσα στιγμή να βοηθήσει στα μέγιστα, ακόμα και χωρίς να έχει αγωνιστικό ρυθμό.

Το σύνολο του κύριου Διγκόζη στάθηκε πολύ καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ τόσο οι βασικοί παίχτες όσο και αυτοί που πέρασαν ως αλλαγή, βοήθησαν στα μέγιστα για να έρθει αυτή η νίκη.

5-461-A5205

Η Κοζάνη εκτός από το πολύτιμο «τρίποντο», πρέπει να κρατήσει και την εμφάνισή τους, ενόψει των Play Out, εκεί όπου θα διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία, σε δεκα αγωνιστικές όπου θα… «πέσουν κορμιά».

Να τονίσουμε πως πριν ξεκινήσει το ματς, ο Ηρακλής τίμησε τον εκλιπόντα Πάυλο Μυροφορίδη, δίνοντας μία φανέλα του Ηρακλή στον μικρό του γιο, παρουσία και του αδερφού του Γιάννη Μυροφορίδη, σε μία πολύ όμορφη στιγμή.

1-461-A4675

Στο ΔΑΚ Κοζάνης παραβρέθηκαν τόσο οι φίλαθλοι της Κοζάνη, όσο και αυτοί του Ηρακλή, με τους «μπλε» να δίνουν ένα ωραίο χρώμα στο παιχνίδι.

Στα αγωνιστικά, παρακολουθήσαμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο αλληλοεξουδετέρωσης των δύο ομάδων, με την Κοζάνη πάντως στην πρώτη της καλή στιγμή να βρίσκει δίχτυα.

Πιο συγκεκριμένα, στο 36′ λεπτό ο Καλλέργης θα σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό του Ηρακλή και θα περάσει σε κόρνερ, εκεί όπου στο 37’,μετά από την εκτέλεση του  Σιατραβάνη, η μπάλα θα φτάσει στον Μαξίμοβιτς, ο οποίος θα σουτάρει με την μπάλα να φτάνει τον προωθημένο Σουλιώτη, ο οποίος με ωραίο πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παλαβράκη, για το 1-0 της Κοζάνης, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, από παίχτες και κόσμο.

Στο 39′ λεπτό, ο Ηρακλής θα χάσει την πρώτη του καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Horacio να εκτελεί το κερδισμένο φάουλ της ομάδας του μέσα στην περιοχή, εκεί όπου μετά από αναμπουμπούλα η μπάλα θα φτάσει στον Βιτλή, ο οποίος με σουτ από το ύψος του πέναλτι θα στείλει την μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

2-461-A4773

Αυτές οι δύο φάσεις είναι ότι καλύτερο είδαμε στο πρώτο μέρος, με την Κοζάνη να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος το ματς άνοιξε, με τον Ηρακλή να πιέζει για την ισοφάριση και την Κοζάνη να προστατεύει το υπέρ της σκορ.

Στο 52’ ο Νεοφυτίδης θα σουτάρει από μακριά με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στ 57’ ο Σιατραβάνης θα σουτάρει μετά από ατομική ενέργεια, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Στο 60’ο Πατραλής θα πιάσει κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Στο 64’ ο Σπυρίδης θα δοκιμάσει το πόδι του με ωραίο σουτ, αλλά ο Καραγκιόζης θα αποκρούσει την μπάλα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Νεοφυτίδης με σουτ στο γάμα της εστίας θα απειλήσει και πάλι, αλλά ο Καραγκιόζης θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 70’ ένα σουτ από τον Παπαδόπουλο δεν θα ανησυχήσει τον Παλαβράκη.

3-461-A4783

Στο 87’λεπτό ο Κουντουριώτης από πλάγια θέση και κοντινή απόσταση θα σουτάρει, αλλά ο Καραγκιόζης θα αποκρούσει την μπάλα με πόδια, σώζοντας την Κοζάνη.

Στο 88′ λεπτό ο Πάνος μετά από ωραία ατομική ενέργεια θα μπει στην περιοχή, κάνοντας το πλασέ, αλλά π Παλαβράκης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 93′ λεπτό θα γίνει ίσως η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ηρακλή για να φύγει με την ισοπαλία από την Κοζάνη, με τον Κουντουριώτη και πάλι να πιάνει δυνατό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, με τον Καραγκιόζη να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ, κάνοντας την απόκρουση του αγώνα.

Το τελικό «σφύριγμα» της λήξης έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς, όπως και είναι λογικό, αφού η Κοζάνη είχε ξεχάσει την λέξη νίκη, βρίσκοντας την απέναντι σε ένα σπουδαίο αντίπαλο όπως είναι ο Ηρακλής.

Με αυτό το «τρίποντο» η Κοζάνη έφτασε τους 24 βαθμούς στην 9η θέση και πλέον περιμένει την τελευταία αγωνιστική που δεν αγωνίζεται για να μάθει ποιες ομάδες θα είναι αντίπαλες στα Play Out.

Όπως γνωρίζετε, οι βαθμοί όλων των ομάδων θα πάνε διά δύο, πράγμα που σημαίνει ότι η Κοζάνη θα ξεκινήσει με 12 βαθμούς.