Super League 2: AEΛ – Απόλλων Πόντου 3-0

5 Λεπτά αναγνωσης

Μια ακόμη νίκη πανηγύρισε η ΑΕΛ η οποία για την 13η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Superleague 2 η οποία επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου στο “AEL FC Arena”, μειώνοντας στους 2 βαθμούς την διαφορά από τον Λεβαδειακό.

Πεντρόσο(δις) και Οτορμίν οι σκόρερ της ομάδας του Παύλου Δερμιτζάκη που είχε ένα μέτριο πρώτο τέταρτο και στην συνέχεια κυριάρχησε καθολικά στο ματς. Ο Aboudou απώλεσε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα με τον Σουλούκο να βγαίνει νικητής στην μεταξύ τους μονομαχία.

Το ματς:

Η ΑΕΛ ξεκίνησε μουδιασμένα την αναμέτρηση με τους φιλοξενούμενους και κερδίσουν στημένες μπάλες γύρω από την “βυσσινί” περιοχή.

Στο 6′ δε κέρδισαν πέναλτι όταν ο Ηλιάδης μάρκαρε αντίπαλο επιθετικό με τον Γιουμαντζίδη να θεωρεί πως η παράβαση είναι αντικανονικη΄και να δείχνει την λευκή βούλα.Ο Aboudou ανέλαβε την εκτέλεση με τον Σουλούκο να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να αποκρούει, με την μπάλα να χτυπάει και στο αριστερό δοκάρι κρατώντας έτσι το μηδέν για την ΑΕΛ.

Σταδιακά, οι ποδοσφαιριστές του Παύλου Δερμιτζάκη θέλησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα με υπομονή και να βρουν με ορθολογικό τρόπο τους διαδρόμους προς τα αντίπαλα καρέ.

Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν στο δικό τους μισό θέλοντας να περιορίσουν τους διαθέσιμους χώρους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν και να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία.

Ειδικότερα στο 24′ λεπτό, ο Αντράντα κινήθηκε στην περιοχή και σούταρε χαμηλά με τον Κίναλη να αποκρούει αρχικά και τον Πεντρόσο να στέλνει την μπάλα στον ουρανό των διχτυών στην επαναφορά για το 1-0.

Το γκολ έδειξε να λύνει τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Παύλου Δερμιτζάκη που θέλησαν να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο, να παραμείνουν ψηλά στο γήπεδο και να επιχειρήσουν να βρουν και δεύτερο τέρμα.

Στο 35′ λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το 2-0 όταν ο Αντράντα πέρασε για τον Πεντρόσο βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Κίναλη, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Πόντου να βγαίνει νικητής σε αυτή την μονομαχία και να τον σταματάει.

Ωστόσο, δυο λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο τέρμα έπειτα από πανέμορφη ομαδική δουλειά. Ο Αντράντα βρήκε τον Κοσσονού που κινήθηκε στα αριστερά, με τον δεύτερο να γυρίζει στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου ο Πεντρόσο με πλασέ ακριβείας έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στην δεξιά γωνία της εστίας για το 2-0.

Η ΑΕΛ συνέχισε στο ίδιο τέμπο μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο 40′ η μπάλα έφτασε στον Κοσσονού ο οποίος σούταρε από καλή θέση με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στην αγκαλιά του Κίναλη. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε τα πρώτο μέρος με τους “βυσσινί” να αφήνουν γρήγορα πίσω τους το μουδιασμένο πρώτο τέταρτο και να καθαρίζουν με χαρακτήρα από τα πρώτα 45′ την υπόθεση τρίποντο.

Οι “βυσσινί” ξεκίνησαν με… σπασμένα τα φρένα στην επανάληψη καθώς στο 48′ λεπτό βρήκαν τρίτο τέρμα. Συγκεκριμένα, ο Κοσσονού υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή και γύρισε για τον Οτορμίν που με κοντινό πλασέ έγραψε εύκολα το 3-0 καθαρίζοντας οριστικά και αμετάκλητα την νίκη για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη.

Πέρα από αυτό το σημείο η αναμέτρηση απέκτησε για τα καλά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι ομάδες αποδέχθηκαν η καθεμία την “μοίρα” τους στην αναμέτρηση, με τους δυο προπονητές να κάνουν τις αλλαγές τους αρκετά νωρίς θέλοντας οι προπονητές να δώσουν χρόνο σε όσο το δυνατόν περισσότερους ποδοσφαιριστές.

Η ΑΕΛ κυκλοφόρησε την μπάλα θέλοντας να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να φτάσει αυτός με άνεση μέχρι το φινάλε του. Στο 74ο λεπτό ο Καλουτσικίδης βρήκε χώρο και έκανε το σουτ με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του ανύμπορου να αντιδράσει Κίναλη. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με την ΑΕΛ να παίρνει ακόμη ένα τρίποντο μειώνοντας την διαφορά από τον Λεβαδειακό στους 2 και κλείνοντας παράλληλα τον πρώτο γύρο με τρίποντο.

Διαιτητής:Γιουμαντζίδης Μελέτιος (ΕΠΣ Πέλλας)

Βοηθοί:Πριόνας Δαυίδ (ΕΠΣ Ευβοίας) – Παγουρτζίδης Δημήτριος (ΕΠΣ Πειραιά)

4ος: Αργυρός Βασίλειος (ΕΠΣ Πέλλας)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΕ ΑΕΛ(Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Παπαγεωργίου Θ., Πλέγας(67′ Παπαγεωργίου Κ.), Κοσσονού(67′ Νίνο), Αντράντα(78′ Θωμαΐδης), Οτορμίν, Πεντρόσο(67′ Όγκμποε), Μαυριάς(81′ Μπρου)

ΠΑΕ Απόλλων Πόντου(Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Djaloshi(85′ Metgenberg), Καρδάρης, Αμαραντίδης(63′ Zαπουνίδης), Aguado, Μουμίν(50′ Ιννός), Αλμπάνης, Aboubou(46′ Κωστίκα), Μπλάνκο, Σαχόλλι(46′ Πέλκας)