Super League 2: ΠΑΟΚ Β’- Λεβαδειακός 1-3

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ Β’ κόντρα στον Λεβαδειακό, ο οποίος επικράτησε 1-3 με ανατροπή στο γήπεδο του Μακεδονικού για την 12η αγωνιστική του Βορείου ομίλου της Superleague 2…

Με πρωταγωνιστή τον Ρομό που σκόραρε δύο φορές, ο Λεβαδειακός πήρε σημαντική νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’. Οι Βοιωτοί επέστρεψαν έτσι στα τρίποντα μετά την ήττα στην Καρδίτσα και επικράτησαν 3-1 με ανατροπή στην Ευκαρπία.

Όλα τα λεφτά ήταν το πρώτο ημίχρονο στο οποίο σημειώθηκαν τρία γκολ με τον Λεβαδειακό να χτίζει τις βάσεις για το «διπλό» μέσα σε πέντε λεπτά.

Στο 4′ o Ρικάρντο έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά, γύρισε στον επερχόμενο Γιαξή που με πλασέ από τα όρια της περιοχής, άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Στο 12’ο Κουάδρα, νίκησε τον Σέρβο πορτιέρο Ζίφκο Ζίφκοβιτς, που έπαιξε με τον ΠΑΟΚ Β’ με ένα σουτ στην κλειστή γωνία, για το 1-1.

Ο Ρόμο πήδηξε πιο ψηλά από όλους, στη μικρή περιοχή των «ασπρόμαυρων» , μετά από σέντρα του Πολέτο, για να γράψει το 1-2 στο 17′λεπτό.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τον ΠΑΟΚ Β ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Τσοπούρογλου να πλασάρει μέσα από την περιοχή, την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ, με τους «ασπρόμαυρους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, πίσω στο σκορ με 1-2.

Ίσως στη μοναδική προσπάθεια του Λεβαδειακού στο δεύτερο μέρος, ο Ρόμο βρέθηκε ξανά μόνος του στη μικρή περιοχή, και με κεφαλιά έγραψε το 1-3, νικώντας τον Ζίβκοβιτς στο 79′λεπτό

Το 1-3 έμεινε μέχρι το τπελος του αγώνα και ο Λεβαδειακός πήρε μια σπουδαία νίκη.

ΠΑΟΚ Β’ (Αλέξανδρος Αλεξιάδης): Ζίβκοβιτς, Τασιούρας, Κιτσάκης (46′ Μανωλιούδης), Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής (69′ Γκούμας), Δαρέλας, Νινούα, Τσοπούρογλου (69′ Ρούμνιατσεβ), Ρικάρντο, Πανίδης (80′ Γκιτέρσος).

Λεβαδειακός (Νίκος Νιόπλιας): Κροφ, Βήχος, Λιάγκας (57′ Τσελεπίδης), Τσάπρας, Σωτηράκος, Μπελμόντε, Μεχία, Νίκας (57′ Συμελίδης), Κουάδρα (76′ Χάμοντ), Πολέττο (46′ Γιαννιώτας), Ρομό (88′ Τσιριγώτης).