Super League 2: Πέρασε από την Θεσσαλονίκη και ετοιμάζεται για το ντέρμπι η ΑΕΛ!

3 Λεπτά αναγνωσης

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας του ΠΑΟΚ Β’, στο Γήπεδο Μακεδονικού, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 21ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Superleague 2.

Τα γκολ για την ΑΕΛ πέτυχαν ο Κοσσονού στο 48ο λεπτό και ο Στίνα στο 52ο λεπτό, ενώ ο ΠΑΟΚ Β’ το μόνο που κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο Τσοπούρογλου στο 62ο λεπτό.

Οι φάσεις στο ΠΑΟΚ Β’-ΑΕΛ

Σουτ του Μαυριά για την ΑΕΛ η μπάλα κοντράρει στον Παντεκίδη στο 4ο λεπτό.
Φάουλ για τον ΠΑΟΚ Β’ το εκτελεί ο Κανίς και η μπάλα άουτ στο 7ο λεπτό
Σουτ του Στίνα για την ΑΕΛ άστοχα άουτ στο 11ο λεπτό.

Ο Καλουτσικίδης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Στίνα με τον Ταλιχμανίδη να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία στο 18ο λεπτό.
Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Β’ Ταλιχμανίδης έκανε λάθος, η μπάλα πήγε στον Στίνα για την ΑΕΛ, ο οποίος έπιασε το σουτ η μπάλα έφυγε άουτ στο 21ο λεπτό.

Ο Φατάι για την ΑΕΛ μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ Β’, έκανε το σουτ και μπλόκαρε εύκολα ο Ταλιχμανίδης στο 26ο λεπτό.
Σουτ του Γκούμα για τον ΠΑΟΚ Β’ μπλόκαρε εύκολα ο Σουλούκος στο 35ο λεπτό.

Ο Δαρέλας για τον ΠΑΟΚ Β’ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κανίς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σουλούκου στο 41ο λεπτό.
Ο Καλουτσικίδης για την ΑΕΛ έκανε το γύρισμα στην περιοχή, Φατάι το πλασέ και μπλόκαρε ο Ταλιχμανίδης στο 44ο λεπτό.

ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Μετά από κόρνερ του ΠΑΟΚ Β’, η ΑΕΛ βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Στίνα να δίνει στον Κοσσόνου που με συρτό σουτ από πλάγια θέση έκανε το 0-1 για την ΑΕΛ στο 48ο λεπτό.

Σουτ του Μαυριά για την εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ στο 50ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με το Στίνα με σουτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ να κάνει το 0-2 στο 52ο λεπτό.
Εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΛ με τον Κ. Παπαγεωργίου κεφαλιά του Θανάση Παπαγεωργίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ταλιχμανίδης στο 54ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ Β’ με Τσοπούρογλου με σουτ έκανε το 1-2 στο 62ο λεπτό.

Εκτέλεση φάουλ του Κανίς για τον ΠΑΟΚ Β’, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Σουλούκου στο 71ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ του Κανίς για τον ΠΑΟΚ Β’, απέκρουσε ο Σουλούκος στο 75ο λεπτό.

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Β’ Πανίδης δίνει ο Σπυράκος προσπαθεί να κάνει σουτ που σταματά στα σώματα στο 91ο λεπτό.
Σουτ του Πανίδη για τον ΠΑΟΚ Β εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σουλούκου στο 94ο λεπτό.

ΠΑΟΚ Β(Αλεξιάδης): Ταλιχμανίδης, Τασιούρας, Παναγιώτου (55′ Πανίδης), Παντεκίδης, Φίλων, Κωττάς, Γιαξής, Σνάουτσνερ (30′ λ.τ Τσοπούρογλου), Γκούμας (55′ Σπυράκος), Δαρέλας (81′ Σαποβάλοφ), Κανίς (81′ Κουαλιάτα).

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Μαϊδανός (79′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Θωμαΐδης, Καλουτσικίδης, Θ. Παπαγεωργίου, Κ. Παπαγεωργίου (79′ Γιανναράκης), Φατάι (86′ Κόσιτς), Μαυριάς (70′ Νίνο), Στίνα, Κοσσονού (86′ λ.τ Μορέιρα).

Πηγή: Mikriliga