Super League 2: Κοζάνη – Απόλλων Πόντου 1-0

4 Λεπτά αναγνωσης

Μία πολύ σημαντική νίκη, ενόψει της συνέχειας πανηγύρισε η ομάδα της Κοζάνης, κερδίζοντας με σκορ 1-0 τον Απόλλων Πόντου, την Κυριακή 28 Ιανουαρίου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

«Λυτρωτής» για τους «ερυθρόλευκους» ο Ποζατζίδης, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Με αυτό το «τρίποντο», το σύνολο του Άγγελου Διγκόζη, ανέβηκε στην 6η θέση, φτάνοντας τους 21 βαθμούς, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από πρίπου δυόμιση μήνες, αφού την τελευταία φορά που κέρδισε, ήταν εκτός έδρας επί του Καμπανιακού, στις 11 Νοεμβρίου του 2023.

«Ντεμπούτο» με την φανέλα της Κοζάνης έκανε το Μαξίμοβιτς, το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας.

Στις κερκίδες του γηπέδου βρέθηκαν περίπου 350 φίλαθλοι, οι οποίοι αψήφησαν το κρύο και τον αέρα που είχε καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Στα αγωνιστικά η Κοζάνη θα μπορούσε να κερδίσει και με περισσότερα γκολ, αλλά «σπατάλησε» αρκετές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, παίζοντας «με την φωτιά» στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, αφού ο Απόλλων Πόντου ήταν αρκετά πιεστικός.

Σίγουρα το σημαντικό ήταν η νίκη, όπου ανέβασε και βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά την Κοζάνη, αλλά ταυτόχρονα η «σταχτοπούτα» της κατηγορίας θα πρέπει να τελειώνει πιο σίγουρα και πιο αποτελεσματικά τις φάσεις, ούτως ώστε να πετυχαίνει και πιο εύκολα γκολ.

Η πρώτη τελική θα έρθει από την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 7′ λεπτό, με τον Aboudou να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 16’ θα έρθει και δεύτερη απειλή, αυτή τη φορά από τον Αλμπάνη, ο οποίος θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 20′ λεπτό η Κοζάνη θα απειλήσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τον Σουλιώτη να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι σε κόρνερ.

Έτσι στο 26′ λεπτό ο Καλλέργης με πολύ ωραία σέντρα θα στείλει την μπάλα στην «καρδιά» της άμυνας το Απόλλων Πόντου, με τον Ποζατζίδη να πηδάει ψηλότερα όλων και με κεφαλιά να σκοράρει, για το 1-0 της Κοζάνης, μέσα σε πανηγυρισμούς.

Στο 36’ θα έρθει ακόμα ένα σουτ από τον Αλμπάνη, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

Στο 41’λεπτό ο Σιατρανάνης θα απειλήσει για την Κοζάνη με σουτ, αλλά ο Κινάλης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 50’ ο Σαχόλλι θα σουτάρει για τον Απόλλων Πόντου, με τον Μπογκντάνοβιτς να μπλοκάρει σε ακόμα μία περίπτωση.

Στο 51’ ο Καλλέργης μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, θα κάνει ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Κινάλης θα αποκρούσει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 53′ λεπτό ο Ποζατζίδης με σουτ από πλεονεκτική θέση, θα στείλει την μπάλα άουτ.

Στο 57′ λεπτό και πάλι ο Καλλέργης θα γίνει απειλητικός, αλλά το σουτ που θα κάνει θα μπλοκαριστεί από τον Κινάλη.

Στο 73′ λεπτό, ο Blanco παραλίγο να «παγώσει» το ΔΑΚ Κοζάνης, αφού με ωραία ατομική ενέργεια θα «τρυπώσει» στην περιοχή της Κοζάνης, αλλά το σουτ που θα κάνει θα καταλήξει ψηλά άουτ.

Στο 75’λεπτό μετά από «μαγικό» τακουνάκι του Γιάκου, ο Μαξίμοβιτς θα βγει σε θέση βολής, αλλά το σουτ που θα κάνει θα αποκρουστεί από τον Κινάλη.

Στο 87′ λεπτό, ο προωθημένος Κούφας με σουτ θα στείλει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι, με τον Κινάλη τελικά να μπλοκάρει την μπάλα με περιπετειώδη τρόπο.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Μαξίμοβιτς θα χάσει μοναδική ευκαιρία να σκοράρει το ντεπούτο του, αφού βρέθηκε μόνος του και αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ που θα κάνει δεν θα είναι και το καλύτερο, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από την κυρία Τσιοφλίκη, θα δώσει το «τρίποντο» της νίκης στην Κοζάνη.

Οι «ερυθρόλευκοι» την επόμενη αγωνιστική έχουν δύσκολο εκτός έδρας ματς με την ΑΕΛ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Φ.Σ.Κοζάνη: (Άγγελος Διγκόζης) Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Σουλιώτης (70’ Τσιμπούκας), Κούφας, Τάτσης, Σιατραβάνης (79’ Καραγιάννης), Παπαδόπουλος (60’ Ίτσιος), Αναστασόπουλος, Καλλέργης, Γιάκος (79’ Δόρης), Ποζατζίδης (60’ Μαξίμοβιτς)

Απόλλων Πόντου: Κιναλής, Καλογέρης, Djaloshi, Καρδάρης (86’ Ζαπουνίδης), Αμαραντίδης, Flensborg (57’ Blanco), Μουμίν, Αλμπάνης, Aboudou, Ίννος, Σαχόλλι

Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)

Α’ Βοηθός: Μάνος (Λάρισας)

Β’ Βοηθός: Δεδικούσης (Λάρισας)

4ος: Καλατζής (Θεσσαλίας)

Πηγή: Topsport