Super League 2: Κοζάνη – ΑΕΚ Β’ 0-1

4 Λεπτά αναγνωσης

Ένα επεισοδιακό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Κοζάνη και ΑΕΚ Β’, την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου στο ΔΑΚ Κοζάνης,με νικητές τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι πήρανε το «τρίποντο», χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Γκαρσία.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Η Κοζάνη διαμαρτύρεται έντονα για την διαιτησία του κύριου Μελιτζανίδη, ενώ «φωνάζουν» για χέρι του Γκαρσία στην φάση του γκολ, που όπως φαίνεται και από το βίντεο, ο επιθετικός της ΑΕΚ Β’ έχει κάνει παράβαση.

Το ματς ήταν ροντέο σχεδόν σε όλη την διάρκεια του, με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, αψιμαχίες και αρκετή ένταση. Μάλιστα μετά το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, είχαμε  σύρραξη εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, αφού σε πολλά σημεία υπήρχαν «εστίες φωτιάς», με τους διαιτητές να αποχωρούν προς τα αποδυτήρια με την συνοδεία της αστυνομίας, κάτω από αποδοκιμασίες των φιλάθλων, οι οποίοι έδωσαν το παρών στις κερκίδες του γηπέδου.

Η κατάσταση ηρέμησε όταν και οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια τους.

Μετά από αυτή την ήττα η ομάδα της Κοζάνης είναι με το ενάμισι πόδι στα Play Out, εκεί όπου θα διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία, αφού παρέμεινε στους 21 βαθμούς και την 8η θέση, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ Β’ έφτασε τους 24 βαθμούς και θα διεκδικήσει την είσοδό της στα Play Off.

3-461-A1582

Να τονίσουμε πως το σύνολο του κύριου Διγκόζη, παρά την ήττα, έβγαλε αντίδραση στο σημερινό ματς με την ΑΕΚ Β’, πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση, κυρίως στο επιθετικό της κομμάτι, δημιουργώντας κλασσικές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, αλλά για ακόμα μία φορά, της έλειψε το γκολ. Σίγουρα είναι μία εμφάνιση που πρέπει να κρατήσει η Κοζάνη, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους θα έρθει στο 10′ λεπτό, με τον Γραμμένο να σουτάρει έξω από την περιοχή, την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι σε κόρνερ.

01-07-461-A1368

Από την εκτέλεση του κόρνερ στο 11′ λεπτό θα έρθει ακόμα μία φάση για την Κοζάνη, με τον Ίτσιο να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και την μπάλα να περνάει ελάχιστα σε άουτ.

Στο 16’ ο Sabanadzovic για την ΑΕΚ Β’ θα εκτελέσει απευθείας το κερδισμένο φάουλ της ομάδας του, αλλά ο Μπογκάνοβιτς θα αποκρούσει σε κόρνερ.

Στο 18′ λεπτό θα έρθει η φάση του γκολ, εκεί όπου ο Γκαρσία θα κάνει κοντρόλ, η Κοζάνη θα διαμαρτυρηθεί για χέρι, με το παιχνίδι να συνεχίζεται και τον επιθετικό της ΑΕΚ Β’ να σουτάρει στο «γάμα» της εστίας, πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ, κάνοντας το 0-1 για την ΑΕΚ Β’, εν μέσω πανηγυρισμών από τη μία και διαμαρτυριών από την άλλη.

2-461-A1466

Στο 29’ ο Lamarana με κοντινή προβολή θα στείλει την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 42′ λεπτό η Κοζάνη θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Μάγκανιτς, ο οποίος δεν θα μπορέσει από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το πλασέ του να περνάει άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ακόμα μία μεγάλη φάση για τους «ερυθρόλευκους», με τον Μαξίμοβιτς να κάνει κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Σιατραβάνη, και τον  Θεοχάρη να μπλοκάρει την μπάλα με διπλή προσπάθεια, στην απόκρουση του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, είχαμε κάποιες ακόμα φάσεις για Κοζάνη και ΑΕΚ Β’, χωρίς να αλλάζει κάτι στο σκορ, ενώ στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε πραγματικά «ροντέο», με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Όσα ακολούθησαν στο τέλος, δυστυχώς έχουμε συνηθίσει να τα βλέπουμε όλα αυτά τα χρόνια στα γήπεδα της Ελλάδας. Δυστυχώς για ακόμα μία Κυριακή, το ποδόσφαιρο πέρασε σε δεύτερη μοίρα…