Super League 2: Εντυπωσιακή νίκη του Μακεδονικού μέσα στην Μυτιλήνη επί του Αιολικού με 1-3

Ο Αιολικός την 2η αγωνιστική της Super League 2, εμφανώς ανέτοιμος πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα εντός έδρας 1-3 από τον Μακεδονικό.

Η ομάδα της Λέσβου στον πρώτο επίσημο αγώνα της νέας χρονιάς μπροστά στους φιλάθλους της ξεκίνησε μουδιασμένα, παρουσιάζοντας αρκετές αδυναμίες ιδιαίτερα στο μεσοαμυντικό κομμάτι, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μακεδονικός, κλειδώνοντας ουσιαστικά από νωρίς τους τρεις βαθμούς.

Σε δύο φάσεις “καρμπόν” ο Ραμίρεζ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Αρχικά, στο 12ο λεπτό σε κενό χώρο με άπιαστο σουτ έστειλε στη μπάλα στα δίχτυα του Dokic και στο 21ο λεπτό με τον ίδιο τρόπο σημείωσε το 0-2.

Στο 35′ ο Ζαφειράκης μετά από αντεπίθεση, έστειλε τη μπάλα στην αντίθετη γωνία της εστίας για τρίτη φορά, σε μια φάση που υπήρξε διαμαρτυρία για οφσάιντ από τους γηπεδούχους.

Ο Αιολικός προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με στημένες φάσεις, ενώ η πιο καλή στιγμή για τους “κυανόλευκους” καταγράφηκε στο 37′ με τον Νnοmο να πλασάρει από πλάγια θέση και την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 33′ είχε προηγηθεί το σουτ του Srnic, ενώ ο Αιολικός έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται προς τον διαιτητή Μαχαίρα, καθώς πριν τη λήξη του ημιχρόνου δεν καταλόγισε καταφανέσταστο πέναλτι σε βάρος του Γιώργου Μανούσου.

Ο Αιολικός μετά την τριπλή αλλαγή στο ημίχρονο από τον Απόστολο Χαραλαμπίδη με τους Γιοκέ, Κordic και Lohmanssroben, παρουσίασε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και σε συνδυασμό με την αγωνιστική πτώση του αντιπάλου, πίεσε και κατάφερε να μειώσει στο 55′.

O Yoke σέρβιρε στον Kordic, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πάνω στη γραμμή. Οι Μυτιληνιοί πίεσαν περισσότερο στη συνέχεια για το δεύτερο τέρμα που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, μετρώντας δύο καλές ευκαιρίες με τον Ιωάννου, ωστόσο ο Μακεδονικός προστάτεψε το υπέρ του αποτέλεσμα έως το φινάλε.

Οι συνθέσεις:

Αιολικός (Απόστολος Χαραλαμπίδης):Dokic, Ουνγιαλίδης, Κεχαγιάς,Τριανταφύλλου (46’Lohmanssroben), Καρανίκας, Λαγός(60’Κριμιτζάς), Srnic, Nnomo (46’Yoke), Zakaric (81’Ιωάννου), Achahbar (46’Kordic), Μανούσος

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Περντρέου, Προβυδάκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Λυμπεράκης, Παναγιωτούδης, Μελετίδης (46′ Λεωνιδόπουλος), Ραμίρεζ (76′ Σανγκινέτι), Τσουκάνης (84′ Pereira), Ζαφειράκης (60′ Τσιλιγγίρης), Μπιανκόνι (60′ Σιμόνι).

Πηγή: Sportslesvos.gr