Super League 2: Αναγέννηση Καρδίτσας – Μακεδονικός 0-1

4 Λεπτά αναγνωσης

Μια σπουδαία νίκη, που συνδυάστηκε με σπουδαία εμφάνιση – πέτυχε ο Μακεδονικός στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας, κερδίζοντας με 0-1 την Αναγέννηση για την 17η αγωνιστική της Super League 2, με δράστη τον Σιμόνι στο 89ο λεπτό!

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι σε όλο το διάστημα του αγώνα, με την Καρδίτσα να προσπαθεί να ισορροπεί προωθώντας τους full backs της και κερδίζοντας δεύτερες μπάλες για ένα δεκάλεπτο στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου.

Με υπομονετική κυκλοφορία και εμπιστοσύνη στο πλάνο, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να διασπάσουν τις γραμμές των κιτρινόμαυρων, κάνοντας την πρώτη μεγάλη φάση στο 7ο λεπτό: ο Χάσεκ σέντραρε στην περιοχή, ο Σιμόνι κατέβασε τη μπάλα με το στήθος και σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ!

Η Αναγέννηση απάντησε σε μετάβαση στο 27′ με πλασέ του Κονίλιο εν κινήσει, το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Περντρέου, ενώ αμέσως μετά (29′), ο Μπουλάτοβιτς ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας παίρνοντας υπέροχη πάσα από τον Παναγιωτούδη, σέντραρε, οι αμυνόμενοι δεν απομάκρυναν καλά και η μπάλα στρώθηκε στον Χάσεκ, που όμως σούταρε άουτ.

Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσουκάνη στο 38′, με τον Τσέλιο να αποκρούει!

Στο δύτερο μέρος, η συχνότητα των σημαντικών ευκαιριών αυξήθηκε:

Μόλις στο 48′, ο Ζαφειράκης σέντραρε προς το δεύτερο δοκάρι, όμως ο Μπουλάτοβιτς δεν ήταν κοντά στη μπάλα για να σκοράρει, και επιχείρησε να την σπάσει εκ νέου στην περιοχή. Στο 50′, η σέντρα του Τσουκάνη κόπηκε, η μπάλα έφτασε στον Ζαφειράκη που σούταρε αλλά δεν ανησύχησε τον Τσέλιο. Στο 54ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ζήτησαν χέρι-πέναλτι σε επαφή της μπάλας με το χέρι του Χασάνογλου, όμως ο διαιτητής ορθά είχε διαφορετική άποψη, αφού επρόκειτο για φάση που διδάσκεται στο μάθημα της «φυσικής θέσης» του χεριού και του σώματος. Αμέσως μετά, ο Ζαφειράκης σέντραρε, ο Σιμόνι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και πραγματοποίησε επαφή, όμως αυτή έφυγε λίγο άουτ.

Η μεγαλύτερη στιγμή της Καρδίτσας ήρθε από κόρνερ στο 63′, όταν ο Τζέιμς είδε τη μπάλα να του στρώνεται, ελεύθερος στο ύψος του πέναλτι, όμως αστόχησε παρά τις ευνοϊκές συνθήκες!

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο Μακεδονικός δημιούργησε τέσσερις πολύ καλές στιγμές και τελικά βρήκε το γκολ της νίκης από την τελευταία! Αρχικά, στο 70′, οι «πράσινοι» άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα και ο Τσιλιγγίρης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, με τον Σιμόνι και τον αμυντικό Γκόλια να ακολουθούν τη φάση. Ο Ξανθιώτης χαφ επέλεξε να πλασάρει, όμως η μπάλα έφυγε εκτός εστίας. Αντίστοιχη φάση τετ-α-τετ, από πλάγια θέση, είχε στα πόδια του ο Σιμόνι, ξεφεύγοντας στην πλάτη της άμυνας και εκτελώντας σημαδεύοντας την απέναντι γωνία. Όμως ο Τσέλιος πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή απόκρουση, παραχωρώντας κόρνερ. Ενδιάμεσα, ο Χάσεκ είδε τη μπάλα να στρώνεται στα πόδια του μετά από κόντρες στην περιοχή, όμως και από το δικό του ελεύθερο σουτ η μπάλα βρήκε σε σώματα, αρνούμενη να κάνει το χατήρι στην ομάδα του Στέλιου Μαλεζά.

Τελικά, στο 89′, ο Μακεδονικός κέρδισε το φάουλ που θα του έφερνε το «χρυσό» γκολ. Ο Παναγιωτούδης εκτέλεσε από πλάγια, η μπάλα «κόλλησε» στην περιοχή ανάμεσα στα σώματα, και ο Σιμόνι την «εμφάνισε» στα δίχτυα της εστίας για το 0-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Οι «πράσινοι» διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, χτίζοντας ξανά σιγά σιγά αήττητο σερί (3 αγώνες) μετά την ήττα από τον ΠΟΤ Ηρακλής, συγκέντρωσαν 5 βαθμούς στις πρώτες αγωνιστικές του β’ γύρου, ενώ επιπλέον απέκτησαν προβάδισμα έναντι της Αναγέννησης Καρδίτσας για το ενδεχόμενο της μεταξύς του ισοβαθμίας! Φυσικά, το σπουδαίο αποψινό τρίποντο δίνει στον Μακεδονικό μεγάλη ώθηση στο κυνήγι των play-off!

Την επόμενη εβδομάδα, οι «πράσινοι» υποδέχονται την ΑΕΛ για την 18η αγωνιστική.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργοε Τυριακίδης): Τσέλιος, Ανδρικόπουλος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Τομάσεβιτς (46′ Βερνάρδος), Σταμόπουλος, Σαλαμούρας, Μπούζας, Κοκκίνης (70′ λ.τρ. Παπαδάκς), Ξύδας (80′ Αθανασιάδης), Κονίλιο

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Περντρέου, Χασάνογλου (83′ Μπουκουβάλας), Σαραγιώτης, Πέδρο Λούκας, Τσουκάνης (76′ Λυμπεράκης), Παναγιωτούδης, Χάσεκ (83′ Μελετίδης), Λεωνιδόπουλος, Μπουλάτοβιτς (76′ Ραμίρεζ), Ζαφειράκης (63′ Τσιλιγγίρης), Σιμόνι

Πηγή: Makedonikos fc