Super League 2: Αιολικός – ΠΑΟΚ Β’ 2-2

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Αιολικός και ΠΑΟΚ Β με 2-2, με τους γηπεδούχους να έχουν φριχτά παράπονα από τη διαιτησία με σημείο αναφοράς το πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ των φιλοξενούμενων!

Από την άλλη, το πάθημα δεν έγινε μάθημα στον ΠΑΟΚ Β’/, που πέταξε ακόμα δύο βαθμούς, με το 2-2 στην έδρα του Αιολικού, και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο!

Αρκετά κοινά με την πρόσφατη αναμέτρηση με τον ΠΟΤ Ηρακλή, είχε αυτή με τον Αιολικό στη Μυτιλήνη, αφού για ακόμα ένα παιχνίδι οι «ασπρόμαυροι» αγωνιζόντουσαν με παίκτη παραπάνω, ενώ προηγούνταν στο σκορ!

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, ο Δικέφαλος ευτύχησε να προηγηθεί με το «καλησπέρα» στην αναμέτρηση, με τον Τσοπούρογλου να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Γκούμα, για το 0-1 στο 11′.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν το προβάδισμα τους, αφού μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Χαμίντοβιτς ισοφάρισε σε 1-1, στο 13′.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν, και έφτασαν μια ανάσα από το 2-1, όμως στο 28′ ο Ενομό είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ταλιχμανίδη.

Ο Δικέφαλος άρχισε να ανεβαίνει και μια ατομική ενέργεια του Γκούμα στο 41′ του έδωσε το δικαίωμα να βρει και δεύτερο γκολ. Ο νεαρός μέσος έξανε τρομερή ατομική ενέργεια από τα αριστερά και ανατράπηκε στην περιοχή για να κερδίσει το πέναλτι!

Ο Κανίς ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 1-2, με τις συνθήκες του αγώνα να φαίνονται ακόμα πιο ευνοϊκές, αφού αποβλήθηκε ο Μπενίτεθ, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο ΠΑΟΚ Β’ δεν κατάφερε να διαχειριστεί το ματς με τον τρόπο που έπρεπε, αφού ο Αιολικός πίεσε με την έναρξη της επανάληψης, είχε δοκάρι και στο 57′ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Κριμίτζα.

Αιολικός (Κρισμάρεβιτς): Ντόκιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ (46′ Ουνγιαλίδης), Κολλαράς, Γιόκε, Χαμίντοβιτς (70′ Σαραντίδης), Ζάκαριτς, Ενομό (76′ Τριανταφυλλάκος), Μπενίτεζ, Καρανίκας, Κριμιτζάς (86′ Γκιάσι).

ΠΑΟΚ Β (Αλεξιάδης): Ταλιχμανίδης, Φίλων, Κιτσάκης, Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Γρόσδης, Σπυράκος, Γκούμας (67′ Σαποβάλοφ), Τσοπούρογλου (60′ Δαρέλας), Κανίς (67′ Ρούμιαντσεβ).

Πηγή: inpaok