Super League 2: Έσπασε το “αήττητο” του Λεβαδειακού η Αναγέννηση Καρδίτσας

Τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό φιλοξένησε την Κυριακή (19/11) η Αναγέννηση Καρδίτσας στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League 2 (Βορράς).

Η “κιτρινόμαυρη” με μια μεστή εμφάνιση και έχοντας εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό “σπάζοντάς” του αήττητο.

Ο Κονίλιο στο 5ο λεπτό με κεφαλιά έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με το αυτογκόλ του Πίρινεν στο 56′ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Ήταν μια τεράστια νίκη – ψυχολογίας για την ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη που έρχεται κόντρα στον πρωτοπόρο και μετά από τρεις σερί ήττες.

Μεγάλο ντέρμπι και την επόμενη αγωνιστική (11η) πάλι εντός έδρας αυτή τη φορά κόντρα στην ανεβασμένη Νίκη Βόλου.

Φιλμ του αγώνα

5′ Εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη από πλάγια δεξιά ο Κονίλιο με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κροφ για το 1-0

10′ Σουτ στην κίνηση από τον Γιαννιώτα η μπάλα πέρασε άουτ

15′ Ο Τσάπρας σούταρε από μακριά και ο Τσέλιος μπλόκαρε εύκολα

45′ Εκτέλεση φάουλ του Λιάγκα ο Τσάπρας έπιασε την κεφαλιά όμως ο Τσέλιος έδιωξε με γροθιές

48′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πολέτο πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ

56′ Ο Ανδρικόπουλος με όμορφη ενέργεια μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Πίρινεν και κατέληξε στα δίχτυα του Κροφ για το 2-0

78′ Πάσα του Κονίλιο στον Αθανασιάδη εκείνος βρήκε εξαιρετικά τον Ξύδα ο οποίος σούταρε στην κίνηση και η μπάλα πέρασε άουτ

86′ Ο Κουαδρά μπήκα στην περιοχή έκανε το γύρισμα όμως ο Τσέλιος έδιωξε

Συνθέσεις:

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κοζορώνης, Κοκκίνης, Βερνάρδος, Μπούζας, Κονίλιο.

Λεβαδειακός (Νίκος Νιόπλιας): Κροφ, Πίρινεν, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Μπελμόντ, Χάμοντ, Μεχία, Πολέττο, Ρομό, Γιαννιώτας.

Διαιτητής: Τσατσουλής (Αθηνών)

Βοηθοί: Αραβίδης, Μαραθωνίτης (Αθηνών)