Super League 2: Ηττήθηκε από την ΑΕΚ Β’ η Κοζάνη με 1-0

3 Λεπτά αναγνωσης

Την εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 υπέστη η ομάδα της Κοζάνης από την ΑΕΚ Β’ στην Αθήνα.

Το παιχνίδι ήταν εξ’ αναβολής της 10ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Η ΑΕΚ Β’ υποδείχτηκε την Κοζάνη στο προπονητικό κέντρο των Σπάτων «Σεραφείδειο», σε ματς κεκλεισμένων των θυρών, το οποίο κρίθηκε από το αυτογκόλ του Τσιμπούκα στο 43′ λεπτό.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη του Νεστορίδη. Η ΑΕΚ Β’ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ η Κοζάνη αντέδρασε στο δεύτερο μέρος, πιέζοντας τον αντίπαλο για να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Κοζάνη αγωνίστηκε και με απουσίες, λόγω τραυματισμό, ιώσεων και καρτών.

Να τονίσουμε πως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετά παράπονα από την διαιτησία, τα οποία εξέφρασαν και στα δηλώσεις.

Στο 14’λεπτό ο Χριστόπουλος απείλησε για πρώτη φορά για την ΑΕΚ Β’, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς θα μπλοκάρει το σουτ που θα κάνει έξω από την περιοχή.

Στο 21’ ο Ζίνι θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 41′ λεπτό θα έρθει η πρώτη πολύ καλή φάση για την Κοζάνη, με τον Καλλέργη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα ξύσει το κάθετο δοκάρι και θα περάσει άουτ.

Έτσι φτάνοντας στο 43′ λεπτό, μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Κοζάνης, ο Τσιμπούκας άθελά του θα σημειώσει αυτογκόλ, μετά από γύρισμα του Πήλιου, με την ΑΕΚ Β’ να ανοίγει το σκορ (1-0).

Στο 60′ λεπτό, ο Καλλέργης θα πασάρει στον Κανούλα, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή, με τον επιθετικό της Κοζάνης να σουτάρει, αλλά η μπάλα θα καταλήξει ψηλά άουτ.

Λίγο αργότερα, στο 71′ λεπτό, ο Κανούλας θα αποχωρήσει τραυματίας, δίνοντας την θέση του στον Ποζατζίδη.

Στο 73′ λεπτό η Κοζάνη διαμαρτυρήθηκε για χέρι μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ενώ στο 80′ λεπτό ο Πάνος θα απειλήσει με σουτ, αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ Β’ θα διώξουν τον κίνδυνο.

Στο 87’ ο Γραμμένος θα σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά ο Γκίνης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Η τελευταία φάση ανήκει και αυτή στην Κοζάνη, με τον Πάνο στο 95′ λεπτό να σουτάρει από διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» θα παραμείνουν στην 6η θέση με 14 βαθμούς, ενώ την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου θα ταξιδέψουν στη Μυτιλήνη, για να αντιμετωπίσουν τον Αιολικό.

ΑΕΚ Β (Κούστας): Γκίνης, Κατσικάς, Χρυσόπουλος, Γεμπόα, Πήλιος, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Κοντορούχας (81′ Κοσίδης), Λαμαρανά, Χριστόπουλος, Ζίνι (66′ Τιεϊ).

Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τζημόπουλος, Τσιμπούκας, Τάτσης, Καραγιάννης (55′ Κανούλας (71′ λ.τ Ποζατζίδης), Ψάλτης (60′ Δόρης), Ασλαμπάλογλου (71′ Κόφας), Καλλέργης, Γραμμένος, Σιατραβάνης (60′ Αποστολίδης).