Hμιτελικός Κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης: Εορδαΐκός – Τιτάν Σερβίων 4-0

Με χατ-τρικ του Ιλιέφσκι και ένα γκολ του Άνταμς ο Εορδαϊκός κέρδισε με 4-0 και στον 2ο αγώνα του ημιτελικού του κυπέλλου της ΕΠΣ τον Τιτάνα Σερβίων και με συνολικό σκορ 8-0 προκρίθηκε στον τελικό.

Εκεί θα βρει αντίπαλο τον Βελβεντό που αν και βρέθηκε 2 φορές πίσω στο σκορ, αν και έπαιξε όλη την παράταση με 10 παίκτες κατάφερε με γκολ του Τσιφτσιάν στο 120 να κερδίσει τον ΠΑΟ Κοίλων με 3-2 και να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό.

Να σημειώσουμε πως αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα των Κοίλων.

Όσο αφορά τον αγώνα της Πτολεμαΐδας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική με τον Εορδαϊκό να κερδίζει εύκολα.

Φάσεις και γκολ

Στο 8ο σουτ Ιλιέφσκι από καλή θέση μέσα από τη περιοχή άουτ. Στο 17ο ατομική προσπάθεια Άνταμς μπήκε στη περιοχή έδωσε στον Ιλιέφσκι και αυτός με σουτ έκανε το 1-0. Στο 49ο σουτ του Άνταμς απέκρουσε ο Βήττας και ο Ιλιέφσκι από κοντά έκανε το 2-0 ενώ στο 65ο το μακρινό σουτ του Τσαγκαλίδη βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 77ο ατομική προσπάθεια Χοχλιούρου από αριστερά μπήκε στην περιοχή σέντραρε και ο Ιλιέφσκι με το 3ο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Άνταμς στο 85′ λεπτό της αναμέτρησης

Διαιτητής: Κατατέρπος

Βοηθοί: Γεωργιάδης – Πραχάλης

Εορδαϊκός(Νίκος Κατακαλίδης) Χατζησάββας (55′ Πουμπουλίδης), Χοχλιούρος, Κουνάβας, Σωτηριάδης, Παπάς, Γροσδάνης, Παπαδόπουλος, Παπαζήσης, Άνταμς, Τσαγκαλίδης, Ιλιέφσκι.

Τιτάν Σερβίων(Σωτήρης Μαυροδήμος) Θ. Βήττας, Δήμος, Μοσχόπουλος, Νταραμπάς, Μαρούδης, Παπαδόπουλος, Ι. Βήττας, Μπάκανος (57ο Παπαδημητρίου), Αντωνόπουλος (57ο Μαραμής), Μαυροδήμος, Πελέκας.