A’ ΕΠΣ Κοζάνης: Πρωταθλητής χειμώνα ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης που πέρασε και από τον Μακεδονικό Κοζάνης

1 Λεπτά αναγνωσης

Την εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-1 πήρε η ομάδα του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, κόντρα στον Μακεδονικό Κοζάνης, το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 13ης  αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Οι «ασπρόμαυροι» έκλεισαν το 2023 αήττητοι και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας μαζέψει 34 βαθμούς σε 12 αγώνες, με έντεκα νίκες και μία ισοπαλία.

Από την άλλη, οι «μπλε» παρέμειναν στην 4η θέση με 24 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε (0-1) ο Νικολαΐδης, ενώ ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Στάθης Αθανασιάδης έβαλε τα επόμενα δύο γκολ για τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, κάνοντας τόσο το 0-2, όσο και το 0-3.

Το τελικό 1-3, διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Χάρης Σακαλής. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσε την αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, αφού αποβλήθηκε στο 45′ λεπτό ο κεντρικός αμυντικός Κώστας Ζιώγας, ενώ ο Μακεδονικός Κοζάνης έχασε πέναλτι με τον Δημήτρη Τζέλο.

Την επόμενη αγωνιστική, η οποία θα διεξαχθεί από τη νέα χρονιά (6 και 7 Ιανουαρίου 2024), οι πρωταθλητές χειμώνα θα φιλοξενήσουν την Α.Ε. Κοζάνης, στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου, ενώ ο Μακεδονικός Κοζάνης θα παίξει εκτός έδρας με τον Μακεδονικό Σιάτιστας.

Διαιτητής: Καρατέρπος

Α’ Βοηθός: Γεωργιάδης

Β’ Βοηθός: Δρουδάκης

Παρατηρητής: Σαββούδης