A’ ΕΠΣ Κοζάνης: Βελβεντό – Μακεδονικός Σιάτιστας 1-1

Σε μια ηλιόλουστη μέρα κατάλληλη για ποδόσφαιρο Βελβεντό και Μακεδονικός Σιάτιστας έμειναν στο ισόπαλο 1-1.
Σκορ που επετεύχθη σχετικά νωρίς, στο 13′ λεπτό μόλις του αγώνα.
Η Σιάτιστα μπορεί να είχε την κατοχή για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν μπορούμε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Οι φάσεις του παιχνιδιού:

Στο 3′ λεπτό από φάουλ του Δούμα, θα διώξει δύσκολα ο Ζιάρας και στην συνέχεια θα διώξουν οι αμυντικοί.
Στο 6′ λεπτό ένα σουτ του Καλογιαννίδη για την Σιάτιστα εντός περιοχής, θα διώξει δύσκολα ο Τσέλιος και στην συνέχεια θα διώξουν οι αμυντικοί σε κόρνερ.

Στο 11′ λεπτό από κόντρα στον χώρο του κέντρου η μπάλα θα φτάσει στον Καλόγηρο που θα βγει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Τσέλιο, θα σπάσει δίπλα στον Καλογιαννιδη που με πλασέ θα ανοίξει το σκορ κάνοντας το 0-1.

Στο 13′ λεπτό γρήγορη απάντηση του Βελβεντού στο γκολ της Σιάτιστας, από κάθετη πάσα του Μουλασιώτη στον Μέτκο, σουτ του τελευταίου εντός περιοχής θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 29′ λεπτό δυνατό σουτ του Μετκο εκτός περιοχής θα διώξει δύσκολα σε κόρνερ ο Ζιάρας.
Στο 43′ λεπτό μεγάλο πλάγιο του Μέτκο, η μπάλα θα φτάσει στον Δούμα, θα γυρίσει, θα σουτάρει και η μπάλα θα βρει το δεξί κάθετο δοκάρι του Ζιάρα.

Στο 75’λεπτό σέντρα του Μπούρτζου, χλιαρό σουτ του Καλογιαννίδη μπλοκάρει εύκολα ο Τσέλιος.

Στο 78’λεπτό από πλάγιο του Μέτκο, ανάποδο ψαλίδι του Σαββούδη, μπλοκάρει εύκολα ο Ζιάρας.

Στο 90’λεπτό φάουλ του Παπουτσίδη, λάθος διώξιμο του Τσιάμη, η μπάλα θα βρει το οριζόντιο δοκάρι και θα περάσει κόρνερ.

Α.Σ.Βελβεντό (Δημήτρης Κουτσώνας ) Τσέλιος, Μέτκο, Πασχαλίδης, Θωμόγλου, Λάμπρογιώτας, Τζούτζας, Μουλασιώτης, Γούτας,Μαλιούσης ( 59′ Ευαγγελοπούλος ), Σαββούδης (88′ Τσιάμης),Δούμας( 90+ Σακούλας).

Μακεδονικός Σιάτιστας (Σιαπανίδης – Ιωαννίδης) Ζιάρας,Ηλίας( 65′ Παπουτσίδης), Αγκάστρα, Κοντός, Ντεμάϊ, Τσιούκρας, Σίμος (85′ Κοτζατισογλου), Μπούρτζος,Μπαλτζής, Καλόγηρος,Καλογιαννίδης.

Διαιτητής: Καρατέρπος
Α’ βοηθός: Σάκκος
Β’ βοηθός: Κάμπερ

Επιμέλεια:Θωμάς Τσιτσιώκας

Φωτογραφίες: Athlitikianaskopisi.gr