A’ ΕΠΣ Κοζάνης: Α.Σ.Βελβεντό – Α.Ε.Κοζάνης 3-2

3 Λεπτά αναγνωσης

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε σήμερα στο γήπεδο Βελβεντού ανάμεσα στο Βελβεντό και την Α.Ε.Κοζάνης με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για ποδόσφαιρο,και αυτό φάνηκε μέσα στο γήπεδο.

Ένα παιχνίδι που είχε 5 γκολ, ένα δοκάρι, 2 κόκκινες κάρτες .
Στο πρώτο ημίχρονο η Α.Ε.Κοζάνης ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Σικαλοπουλου κάνοντας το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Δημήτρη Κουτσώνα βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, ήταν πολύ καλύτεροι από την Α.Ε.Κοζάνης και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ σε 3-2 παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Οι φάσεις του παιχνιδιού :

Στο 6’λεπτό από λάθος αμυντικού της ΑΕΚ, θα κλέψει την μπάλα ο Γούτας, θα βγει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Φωτιάδη, θα πλασάρει αλλά θα αποκρούσει με τα πόδια ο Φωτιάδης, στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης θα ξανά πλασάρει αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Στο 11′ λεπτό θα γίνει η πρώτη ευκαιρία της Α.Ε.Κοζάνης όταν ο Τσιόκανος με κάθετη πάσα θα βρει τον Μίχο, θα σουτάρει ο τελευταίος και η μπάλα θα βρει το οριζόντιο δοκάρι του Καραγιάννη.

Στο 24′ λεπτό από κόρνερ του Βουνοτρυπίδη κεφαλιά του Σικαλοπουλου η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Στο 31’λεπτό θα γίνει το 0-1 ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σικαλοπουλου.

Στο 34′ λεπτό νέα εκτέλεση φάουλ του Σικαλοπουλου θα κάνει το 0-2 όπου θα είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 46′ λεπτό προσπάθεια του Σικαλοπουλου από τα δεξιά, θα σουτάρει ελάχιστα άουτ.
Στο 50′ λεπτό από σέντρα του Σαββούδη δύσκολο πλασέ του Μουλασιώτη θα μπλοκάρει εύκολα ο Φωτιάδης.

Στο 55′ λεπτό το Βελβεντό θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Παπαδόπουλου από τον Παπαχαρίση. Θα το εκτελέσει ο Ευαγγελοπούλος που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο και θα μειώσει σε 1-2.

Στο 68′ λεπτό από φάουλ του Ευαγγελοπούλου, ασθενή απόκρουση του Φωτιάδη και ο Ανδρέας Καρούζος από κοντά με σουτ θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο 84′ λεπτό από σέντρα του Μέτκο, δεν θα διώξουν καλά οι αμυντικοί και ο Σαββούδης από κοντά θα κάνει την ανατροπή του σκορ σε 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 87′ λεπτό του παιχνιδιού ο προπονητής της ΑΕΚ θα αντικρύσει την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Τσάνη,για έντονη διαμαρτυρία.

Στο 89′ λεπτό ένα δυνατό σουτ του Ευαγγελοπούλου εκτός περιοχής η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.
Στο 90′ λεπτό η ΑΕΚ θα μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χατζηζηση με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έτσι μετά την νίκη αυτή η ομάδα του Δημήτρη Κουτσώνα έφτασε τους 17 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενηθεί από τον Μ.Αλέξανδρο Άρδασσας,ενώ η Α.Ε.Κοζάνης έμεινε στους 8 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Ατρόμητο Πτολεμαΐδας.

Α.Σ.Βελβεντό(Δημήτρης Κουτσώνας) Καραγιάννης,Μέτκο, Πασχαλίδης, Θώμογλου,Καρούζος Π,Μουλασιώτης, Καρούζος Α,Παπαδόπουλος,Γούτας, Σαββούδης, Δράμης

Στον πάγκο έκατσαν οι:Ευαγγελόπουλος,Σάλλα, Καραγκιώζης,Σακούλας,Μαλιούσης, Τσιφτσιάν,

Α.Ε.Κοζάνης:(Βαγγέλης Μίχος) Φωτιάδης,Παπαδόπουλος, Βουνοτρυπίδης, Βεντούλης, Παπαχαρίσης,Τσιόκανος, Μίχος, Γουρζουλίδης, Τσοπανίδης, Χατζηζήσης Δ,Σικαλόπουλος

Στον πάγκο έκατσαν οι: Τσέλιος, Ζαφειρόπουλος,Λαζαριώτης, Χατζηζήσης Αθ, Τσίπης, Κακουλαντωνάκης, Πουτογλίδης,Γεωργιάδης, Σπυριδόπουλος

Διαιτητής: Τσάνης

Βοηθοί: Γεωργιάδης – Μπαλιάκας

Επιμέλεια: Θωμάς Τσιτσιώκας