Χάντμπολ Γυναικών: Πικρή ήττα στην εκπνοή για τον Εθνικό Κοζάνης στην πρεμιέρα

Θεόφιλος Ηλιάδης
3 Λεπτά αναγνωσης

Ένα γκολ της Ζ. Λυτρίβη 5″ πριν το τέλος χάρισε μια τεράστια αλλά δίκαιη (όπως τη χαρακτήρισε και ο προπονητής του Εθνικού Κοζάνης) στον Άρη Νικαίας απέναντι στον μαχητικό αλλά άτυχο στο τέλος Εθνικό Κοζάνης στη πρεμιέρα στην Premier Handball των γυναικών.

Παρουσία περίπου 300 φιλάθλων η νεανική ομάδα του Είναι Κοζάνης “πολέμησε” και “πάλεψε” γενναία με τις αθλήτριες του να δίνουν τα πάντα αλλά στο τέλος μια λάθος πάσα, ένα άστοχο σουτ από τη μια ένα εύστοχο από τον αντίπαλο έφερε αυτή την ήττα.

Τα κορίτσια όμως του Εθνικού απέδειξαν ότι θα “πουλήσουν” ακριβά το τομάρι τους και θα τα δώσουν όλα για τη παραμονή.

Από την άλλη ο σαφώς πιο έμπειρος Άρης Νίκαιας με κορυφαία την τερματοφύλακα Σαΐντοβα (κράτησε στην εκπνοή τη νίκη) που έχει “φάει” τα γήπεδα της Α1 με το κουτάλι ήταν μπροστά σχεδόν σε όλο το παιχνίδι αλλά στο τέλος χρειάστηκε το γκολ της Ζ. Λυτρίβη (το μοναδικό της) για να πάρει μια νίκη χρυσάφι.

Η εικόνα του αγώνα Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Εθνικός και κατάφερε να προηγηθεί 4-2 στο 8ο με γκολ της Τσερέπη.

Από εκεί και μετά όμως οι φιλοξενούμενες με σερί 2-9 προηγήθηκαν 6-11 στο 25ο με τον Εθνικό να μένει χωρίς γκολ από το 15ο έως το 26ο όταν μείωσε 7-11 με το ημίχρονο να τελειώνει 9-12.

Στην επανάληψη είχαμε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους και “έσπασε” καρδιές.

Ο Εθνικός σχεδόν με το ξεκίνημα μείωσε στο γκολ (11-12 και 15-16 στο 43ο από 13-16) με τη διαφορά να παίζει μεταξύ 1-2 γκολ.

Στο 56ο η Αθανασιάδου ισοφάρισε 19-19 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς αλλά η Σαραντάκου με 2 γκολ έδωσε ανάσες στην ομάδα της (19-21 στο 57ο).

Ο Εθνικός όμως ήταν πολύ σκληρός για να “πεθάνει” και με 2 γκολ της Τσερέπη ισοφάρισε 21-21 στο 58:20 (μάλιστα το 21-21 μπήκε από τη μια εστία στην άλλη).

Ακολούθησαν βήματα από τον Άρη και ο Εθνικός μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό είχε την ευκαιρία για τη νίκη. Δυστυχώς όμως οι παίκτριες του έκαναν λάθος και η Λυτρίβη στη συνέχεια “πλήγωσε” τον Εθνικό αφού το σουτ της Τσερέπη από τη σέντρα κόντραρε κάπου αλλά η Σαΐντοβα άπλωσε το τεράστιο χέρι της και κράτησε τη νίκη.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τις αθλήτριες του Εθνικού να μη πιστεύουν ότι δε πήραν έστω το βαθμό ενώ από την άλλη αυτές του Άρη πανηγύριζαν το σπουδαίο διπλό.

Τα 5λεπτα:02-01, 04-02, 05-08, 06-10, 06-11, 09-12 (ημ.)

12-13, 13-16, 15-17, 17-18, 18-19,21-22 (τελ.)

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης

Εθνικός Κοζάνης:Κ. Φλώρου, Πούχια, Λ. Χατζησαββίδου, Παπαδοπούλου, Μπανιά, Τσερέπη 5, Καραδήμου 1, Π. Γκιάτα 2, Μ. Γκιάτα 3, Σ. Χατζησαββίδου 1, Αθανασιάδου 2, Β. Φλώρου 2, Κωτίδου 1, Τζουρμανά, Κουντουρά, Α. Φλώρου 4

ΓΝΟΝ Άρης Νίκαιας: Αλούρδα, Παρέσογλου, Σαΐντοβα, Χούλη, Διακογιάννη 2, Μπόζιου, Σιτόγλου, Μυλωνά 3, Παπαδημοπούλου, Ζ. Λυτρίβη 1, Θ. Λυτρίβη 3, Μανιά, Σαραντάκου 7, Ταβλαρίδη 5, Ανεστάκη 1.