Στους 4 του Κυπέλλου ο Εορδαΐκός…εύκολη επικράτηση με 6-1 της Άρδασσας

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και αφήνοντας πίσω την άσχημη εμφάνιση με τη Θύελλα Κατσικά ο Εορδαϊκός κέρδισε τον Μέγα Αλέξανδρο Άρδασσας με 6-1 και προκρίθηκε στους 4 του κυπέλλου της ΕΠΣ Κοζάνης.Να σημειώσουμε πως τυπικά γηπεδούχος ήταν η Άρδασσα αφού το παιχνίδι έγινε στη γήπεδο Πτολεμαΐδας «Αιμίλιος Θεοφανίδης) παρουσία λιγοστών ηρωικών φιλάθλων που αψήφησαν την ώρα (14:30) και τις όχι τόσο καλές καιρικές συνθήκες και πήγαν στο γήπεδο.

Οι παίκτες του Εορδαϊκού μπήκαν από νωρίς πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πετυχαίνοντας 4 γκολ στο πρώτο 20λεπτο έφτασε εύκολα στη νίκη-πρόκριση.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι απολύτως φυσιολογικό.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο 4’σέντρα Παπαζήση σουτ του Χάιτα άουτ αλλά ένα λεπτό μετά μπροστινή μπαλιά του Νίκολι στον Παπαζήση πλασέ του τελευταίου και 0-1.

Στο 7’λεπτό σέντρα Μάϊλαντ κεφαλιά Παπαζήση 0-2 και στο 11ο σουτ Παπαζήση εντυπωσιακή απόκρουση Σαραντινέλη.

Στο 14′ σέντρα Κουνάβα γυριστή κεφαλιά Χάιτα και 0-3 και στο 20ο σέντρα Παπανικόπουλου εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Νικόλι και 0-4.

Στο 22′ πλασέ Μάϊλαντ άουτ, στο 26′ σέντρα Παπαζήση κεφαλιά Χάιτα απέκρουσε ο Σαραντινέλης και στο 30′ εκτέλεση φάουλ Μαυροματίδη δεν βρήκε το στόχο.

Στο 33′ ο Χάιτας με κοντινό σουτ έκανε το 0-5 για να μειώσει με ωραίο σουτ ο Ποιμενίδης στο 37λεπτό της αναμέτρησης

Στο 44′ ο Μαυροματίδης μόνος απέναντι στον Χατζησάββα σούταρε αλλά ο τελευταίος απέκρουσε.

Στο 58′ λάθος της άμυνας και ο Παπαδόπουλος με πλασέ έκανε το 1-6

Διαιτητής: Ζαφείρης

Βοηθοί: Πραχάλης – Κωτούλας

Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας(Τέλης Καλπακίδης): Σαραντινέλης, Μεντεσίδης(46ο Ξανθόπουλος ), Μωυσιάδης, Ρωσίδης, Λεμονής, Σερσέμης (63ο Τσελεγγίδης), Αμαραντίδης, Ποιμενίδης (63ο Σαουλίδης), Ρουσάκης, Ελευθεριάδης (46ο Α. Μωυσιάδης), Μαυροματίδης (46ο Βάσιλας)

Φ.Σ.Εορδαϊκός(Νίκος Κατακαλίδης): Χατζησάββας, Παπανικόπουλος (65ο Μαράσι ), Κουνάβας, Πούλιος, Παπάς, Γροσδάνης (46ο Κοντογουλίδης), Παπαδόπουλος, Νικόλι (46ο Αιχμαλωτίδης), Παπαζήσης (46ο Ντερβίσι), Μάϊλαντ(61ο Τσαγκαλίδης), Χάϊτας.