Κύπελλο Χαντμπολ: Αποκλεισμός για τον Αμύντα που βλέπει πλέον Αρχέλαο για το πρωτάθλημα (φώτο)

Θεόφιλος Ηλιάδης

Την ήττα και παράλληλα τον αποκλεισμό από το κύπελλο γνώρισε ο Αμύντας σήμερα χάνοντας εντός έδρας από τον Αερωπό Έδεσσας με 24-27 (ημ. 11-15).

Πλέον ο Αμύντας στρέφει την προσοχή του στο Σαββατιάτικο παιχνίδι με τον Αρχέλαο στις 6 για το πρωτάθλημα εκεί όπου θέλει να κάνει το 2 στα 2 μετά το νικηφόρο ξεκίνημα στην Αλεξανδρούπολη.

Το παιχνίδι να πούμε ήταν πολύ δυνατό με πολλές δίλεπτες και 2 τραυματισμούς για τον Αμύντα (ένα μάλλον σοβαρό για τον Παπαδόπουλο και ένα πιο ελαφρύ για τον Ρόμπη) με τον Αερωπό να έχει ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 15ο από εκεί και μετά οι 2 ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ με τον Αμύντα να προηγείται για 1η και μοναδική φορά στο 22:35 με γκολ του Παπαχρήστου με 10-9.

Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν αστραπιαία και με σερί 1-6 προηγήθηκε με 11-15 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η διαφορά πήγε στα 5 γκολ (11-16) στο 32ο με γκολ του Trajkoski που ήταν ο κορυφαίος του Αερωπού και η διαφορά ήταν μεταξύ 4-5 γκολ μέχρι και το 45ο όπου ο Παπαχρήστου με δικό του τέρμα έκανε το 18-20 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η διαφορά «έπαιζε» μεταξύ 2-3 γκολ μέχρι και το 53:15 όπου ο Trajkoski και πάλι έκανε το σκορ 21-25 (είχε κάνει και το 21-24) και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε.

Διαιτητές: Τσιάνας- Αγγελίδης

Τα 5λεπτα: 00-02, 02-04, 04-06, 08-08, 10-12, 11-15 (ημ.)

13-17, 15-20,18-20, 19-22, 21-25, 24-27 (τελ.)

Αμύντας: Ασιανός, Θεοχαρίδης, Μπόνας, Παπαχρήστου 4, Κράλλης 4, Acimovic 4, Γιαννιτσόπουλος 1, Γιαννόπουλος 5, Δ. Κόλλιας 2, Ζ. Κόλλιας, Κωνσταντινίδης 1, Μυλόπουλος 2, Ρόμπης, Πετρίδης 1, Τζοβάρας.

Αερωπός: Αθανασίου, Μπούδαλης, Γιαννούσης, Κ. Τζουβάρας 3, Ρόμπης 1, Βλάχος, Θ. Τζουβάρας 4, Trajkoski 8, Τζούλης, Παπαφιλλίπου 2, Σαράφης 2, Λιόφης 1, Παπαδόπουλος, Διδασκάλου 6.