Καπνοχώρι Κοζάνης: Παντρεμένοι VS Ελεύθεροι 4-2…Ένα έθιμο 50 χρόνων που συνεχίστηκε και φέτος! (φωτογραφίες – βίντεο

Για ακόμα μία χρονιά πραγματοποιήθηκε το Πασχαλινό έθιμο στο Καπνοχώρι Κοζάνης, εκεί όπου οι Παντρεμένοι αντιμετώπισαν τους Ελεύθερους στο γήπεδο του χωριού, το Μεγάλο Σάββατο 4 Μαΐου 2024.

Ένα έθιμο που όπως μας είπαν και οι διοργανωτές, κρατάει 51 χρόνια τώρα και φυσικά συνεχίζεται.

Την φετινή χρονιά μάλιστα, οι δύο ομάδες έπαιξαν και με τις καινούργιες φανέλες, με τα λογότυπα των Παντρεμένων και των Ελεύθερων αντίστοιχα, ενώ στο φιλικό παιχνίδι είχε και διαιτητές του Συνδέσμου Διαιτητών Κοζάνης.

Πιο συγκεκριμένα ο Ζούγρας «σφύριξε» στην αναμέτρηση, έχοντας για Βοηθούς του Κωτούλα και Βασιλειάδη, με την τριάδα των διαιτητών, να συμμετέχει εθελοντικά. Επίσης να τονίσουμε πως υπήρχε και ο γιατρός Καρυπίδης, ο οποίος δεν χρειάστηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Πριν την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη του Ντίνου Τσοπανίδη, ο οποίος έφυγε από την ζωή, ενώ είχε λάβει μέρος στον περσινό ματς.

Στα αγωνιστικά, οι Παντρεμένοι κέρδισαν με σκορ 4-2, συνεχίζοντας την… παράδοση!

Ο Πουτογλίδης στο 5′ λεπτό έκανε το 1-0 με σουτ, ενώ στο 13’ ο Μάριος Θεοδωρίδης θα κάνει το 2-0 για τους Παντρεμένους.

Στο 27’ ο Γιαννόπουλος με πλασέ θα δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1, αλλά ο Θεοδωρίδης και πάλι στο 29′ λεπτό με κοντινό πλασέ, θα γράψει το 3-1.

Στο 30’ μάλιστα μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ, ο Θεοδωρίδης θα σκοράρει κάνοντας χατ-τρικ για το 4-1 των Παντρεμένων, ενώ ο Μακρυγιάννης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 49′ λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Μετά την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, άπαντες συγκεντρώθηκαν στην κεντρική πλατεία του Καπνοχωρίου, διασκεδάζοντας και συζητώντας για την… αναμέτρηση, σε πολύ ευχάριστο κλίμα.

Οι πoδοσφαιριστές των ομάδων:

Παντρεμένοι: Σαμουκατσίδης, Θεοδωρίδης, Σταυρίδης, Τσαουσίδης, Τσαουσίδης, Σαμουκατσίδης, Τσαουσίδης , Μαγκάκης, Πουτογλίδης, Τσοπανίδης, Δημητριάδης, Κουρουκίδης, Δενεσίδης, Χατζημανώλης, Μισαηλίδης, Κοντοζίδης, Πήττας, Κοτταρίδης

Ελεύθεροι: Τσοπανίδης, Μακρυγιάννης, Γεωργιάδης,  Σαλτσίδης, Σαλτσίδης , Θεοδωρίδης, Κοτταρίδης, Κοτταρίδης, Σαμουκατσίδης, Ζεϊμπέκης, Δημητριάδης, Πουτογλίδης,  Δαρδούμπας, Μπαλασούδης, Σαμουκατσίδης, Τσανακτσίδης, Θεοδωρίδης

Μάριος Θεοδωρίδης (Αρχηγός Παντρεμένων) | Γιάννης Μακρυγιάννης (Αρχηγός Ελεύθερων) | Σάββας Δημητριάδης (Πρόεδρος Καπνοχωρίου)