Εκτός έδρας «τρίποντο» ψυχολογίας για την Κοζάνη κόντρα στη Νίκη Βόλου με γκολάρα από τον Δημήτρη Γραμμένο

Μία πολύ μεγάλη νίκη (0-1) πανηγύρισε η ομάδα της Κοζάνης, σε εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Νίκη Βόλου, παίρνοντας το «τρίποντο», χάρις στο εξαιρετικό γκολ που πέτυχε ο Γραμμένος στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου…

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League 2.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο γήπεδο της Καρδίτσας, λόγω ακαταλληλότητας του Πανθεσσαλικού.

Η Νίκη Βόλου μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και να έχασε τέσσερις καλές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο μέρος, η Κοζάνη όμως ήταν η ομάδα που βρήκε τον δρομο προς τα δίχτυα, αφού ο Γραμμένος με ένα πανέμορφο σουτ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Κοζάνης, εν μέσω πανηγυρισμών.

Αυτό το γκολ έκρινε και την αναμέτρηση, αφού στο δεύτερο μέρος, οι ποδοσφαιριστές του Άγγελου Διγκόζη διαχειρίστηκαν πολύ καλά το παιχνίδι, αφού δεν άφησαν τους τυπικά γηπεδούχους να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί, οι οποίοι μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά τους έλειψε η ουσία.

Έτσι, η Κοζάνη πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, έφτασε τους 6 βαθμούς σε τέσσερα ματς και «σκαρφάλωσε» την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μία νίκη που σίγουρα ανεβάζει το ηθικό όλων στην ομάδα.

Την επόμενη αγωνιστική (5η), η Κοζάνη θα υποδεχτεί στην έδρα της την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Οι αρχικές συνθέσεις των ομάδων:

Νίκη Βόλου: (Ελευθερόπουλος) Γκαραβέλης, Αναστασίου, Bahanack, Τοπαλίδης, Ανδρέου, Κυριακίδης, Λιταίνας, Γαρβριηλίδης, Πολίτης, Κρητικός, Κάσσος

Κοζάνη: (Διγκόζης) Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Σουλιώτης, Ίτσιος, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης (75’ Τάτσης), Σιατραβάνης (91’ Βοριαζίδης), Γραμμένος (91’ Τσιμπούκας), Ποζατζίδης (62’ Δόρης)

Διαιτητής: Γιουματζίδης

Α’ Βοηθός: Ζήγρας

Β’ Βοηθός: Τσικλητάρη