Γ’ Εθνική: Αστέρας Πετριτή – Πιερικός 2-1

Την ήττα γνώρισε ο Πιερικός στην Κέρκυρα απο τον Αστέρα Πετριτή και έχασε πολύτιμο έδαφος όσον αφορά την επαφή του με την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα της Κατερίνης ηττήθηκε 2-1 και πλέον γίνεται δύσκολη η επίτευξη του αρχικού στόχου που ήταν η άνοδος.

Η εξέλιξη του αγώνα απο την σελίδα του Πιερικού:

Στο 5′ λεπτό σουτ του Μαυρίδη έξω από την περιοχή η μπάλα κατέληξε άουτ.
Στο 20′ σουτ του Ματσούκα η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.
Δυνατό παιχνίδι στα πρώτα 25 λεπτά, χωρίς τη μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 32’λεπτό ο Αστέρας Πετριτή άνοιξε το σκορ, με τον Κοιλιάρα να κερδίζει την μπάλα σε διεκδίκηση με τον Καρατάσιο, να μπαίνει στην περιοχή και με πλασέ να νικάει τον Μπαλαφα (1-0).

Στο 37′ λεπτό αλλαγή για τον Πιερικό, ο Μυρωτής στη θέση του Καρατάσιου.

Στο 45′ λεπτό με δέκα παίκτες θα συνεχίσει τον αγώνα ο Πιερικός, καθώς ο Οικονομίκος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Αλλαγές για τον Πιερικό στην ανάπαυλα, Κραγιόπουλος, Κατσιαμήτας και Παπαϊωάννου στη θέση των Ματσούκα, Μαυρίδη και Χατζηκωνσταντίνου.

Στο 63’λεπτο  κεφάλια του Γεωργακοπούλου η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 85′ λεπτό ο Γεωργακόπουλος με σουτ κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 94′ λεπτό ο Πιερικός μειώνει σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κατσαβακη. Το πέναλτι κερδισε ο Φράγκος.

Οι ενδεκάδες των δύο ομαδων

Αστέρας Πετριτή(Γιάννης Σφακιανάκης): Τζαφέστας, Γωγουβίτης, Ρουμελιώτης, Γαρδικιώτης, Πούλος, Κρητικός, Κοιλιάρας, Γκασίδης, Στεργίου, Γεωργακόπουλος, Λούβρος

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Μπαλάφας, Κωνσταντινίδης Δ., Χατζηκωνσταντίνου, Μακρίδης, Καρατάσιος,Κούλαλης,Οικονομίκος, Μαυρίδης, Καλαϊτζής, Κατσαβάκης, Ματσούκας

Πηγή: Pieriasport – news.gr