Β’ ΕΠΣ Κοζάνης: Αναγέννηση Αργίλου – Αλιάκμων Αιανής 2-0

3 Λεπτά αναγνωσης

Την εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 πήρε η ομάδα της Αναγέννησης Αργίλου επί του Αλιάκμων Αιανής, το απόγευμα της Κυριακής (25-2-24).

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 15ης σααγωνιστικής του Β’ Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Τα δύο γκολ για του γηπεδούχους, πέτυχαν οι Γκλούμπος και Δρίτσας.

Μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους και των δύο ομάδων, η Αναγέννηση Αργίλου, υποδέχτηκε τον Αλιάκμων Αιανής, σε μία συννεφιασμένη ημέρα, με την θερμοκρασία να είναι ιδανική για ποδόσφαιρο.

Από τη μία, το σύνολο του κύριου Βήττα πήρε αυτό που ήθελε, χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης στο παιχνίδι, ενώ από την άλλη, η νεαρή ομάδα του κύριου Τσαουσίδη, πάλεψε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, δείχνοντας πως είναι ένα «αξιόμαχος» αντίπαλος.

Το ματς ήταν μέτριο ποιοτικά, αφού δεν είδαμε πολλές καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 9′ λεπτό, ο Γκλούμπος με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Τσάλκα, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπούλη, κάνοντας το 1-0 για την Αναγέννηση  Αργίλου, ουσιαστικά στην πρώτη απειλή των γηπεδούχων.

1-461-A2757

Στο 22’λεπτό, ο Χατζηαθανασίου θα χάσει μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει για την Αιανή, αλλά το σουτ που θα κάνει από κοντινή πλάγια θέση θα καταλήξει άουτ.

Στο 26’ο Δρίτσας θα κλέψει την μπάλα και με σουτ έξω από την περιοχή θα απειλήσει, αλλά ο Μπούλης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 33’λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Κυρίτση, ο Γκλούμπος θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα φύγει λίγο έξω από την εστία.

Στο 66′ λεπτό ο Χατζηαθανασίου με σουτ έξω από την περιοχή θα δοκιμάσει το πόδι του, αλλά ο Κατηγιάννης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Έτσι, στο 83′ λεπτό, ο Δρίτσας με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, θα αιφνιδιάσει τον Μπούλη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για την Αναγέννηση Αργίλου.

2-461-A2921

Η τελευταία φάση ανήκει στον Αλιάκμων Αιανής, με το Τζιφόπουλο να εκτελεί απευθείας το κερδισμένο φάουλ της ομάδας του, αλλά ο Κατηγιάννης θα αποκρούσει την μπάλα.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Καρατέρπο, θα δώσει το «τρίποντο» στον Άργιλο, ο οποίος έφτασε τους 29 βαθμούς και παρέμεινε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Την επόμενη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης.

Από τη άλλη, η Αιανή παρέμεινε στην προτελευταία και 9η θέση με 10 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική, θα υποδεχτεί τον Βυζαντινό Αετό Πτολεμαΐδας.