Α’ ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Σιάτιστας – Μ.Αλέξανδρος Άρδασσας 3-1

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ψυχωμένος Μακεδονικός Σιάτιστας στο χιονισμένο ΔΑΚ Σιάτιστας απέναντι σ’ έναν δυνατό αντίπαλο!

Η ομάδα της Σιάτιστας κέρδισε με 3-1 τον μαχητικό Μέγα Αλέξανδρο Άρδασσας σε παιχνίδι για την 16η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Ά ΕΠΣ Κοζάνης!

Ο Μακεδονικός Σιάτιστας μπήκε πολύ καλά και μόλις στο 4′ λεπτό προηγήθηκε με 1-0 με φάουλ του Θανάση Καλόγηρου και λάθος εκτίμηση του Χρυσοστομίδη!

Η ομάδα της Σιάτιστας έπαιξε πολύ καλά στο 1ο ημίχρονο και έφτασε πολύ κοντά σε 2ο τέρμα κάτι που δεν έγινε όμως.

Στο 2ο ημίχρονο η Άρδασσα πίεσε τον Μακεδονικό για να φέρει το ματς στα ίσια… Η Σιάτιστα απειλούσε με στημένες μπάλες.

Η πίεση όμως της Άρδασσας έφερε γκολ στο 65′ λεπτό και μετά από κόρνερ… σύγχυση στην μικρή περιοχή του Ζιάρα, δεν διώχνουν οι αμυντικοί της Σιάτιστας η μπάλα πάει στον Ρουσάκη, πλασάρει τον Ζιάρα και σημειώνει το 1-1!

Στο 69ο λεπτό η Άρδασσα ζήτησε πέναλτι!

Στο 78ο λεπτό ο 1ος βοηθός σταμάτα λανθασμένα τη Σιάτιστα σε αντεπίθεση! (οφ σάιντ)

Στο 83ο λεπτό έρχεται η λύτρωση για τον Μακεδονικό Σιάτιστας με τον Καλόγερο μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς… 2-1!

Νέα χαμένη ευκαιρία στο 89ο λεπτό για τον Μακεδονικό Σιάτιστας!

Το κερασάκι στην “τούρτα” βάζει ο Αγκάστρα με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Χρυσοστομίδη που παρά την προσπάθεια του η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα, Μακεδονικός Σιάτιστας – Άρδασσα 3-1!

Μακεδονικός Σιάτιστας (Σιαπανίδης – Ιωαννίδης): Ζιάρας,  Μπατσής Χ, Καλόγηρος, Ντεμάι, Μπούρτζος Μ., Τσιούκρας, Mπατσής B., Μπούρτζος Π., Σίμος Β., Καλογιαννίδης, Παπουτσίδης.

Έπαιξαν ακόμα: Σίμος Χ. Κοντός, Αγκάστρα.

Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας (Τέλης Καλπακίδης) Χρυσοστομίδης, Σιδηρόπουλος, Ρωσσίδης Μ,, Μωυσιάδης Θ, Ρωσσίδης, Ρουσσάκης Α., Βασιλιάς Σερσέμης, Τοπάλης, Μαυροματίδης, Ρουσσάκης Α..

Έπαιξαν ακόμα: Βλάχου, Παναγιωτίδης, Μωυσιάδης.