Α’ ΕΠΣ Κοζάνης: Α.Σ.Βελβεντό – Μακεδονικός Κοζάνης 2-1

Παύλος Καλεμκερίδης
3 Λεπτά αναγνωσης

Ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε σήμερα στο γήπεδο Βελβεντού ανάμεσα στην γηπεδούχο ομάδα του Βελβεντού με τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Μπορεί ο Μακεδονικός να είχε την κατοχή για μεγάλο διάστημα αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.
Η ομάδα του Βελβεντού προηγήθηκε σχετικά νωρίς στο παιχνίδι, στο 10′ λεπτό με πολύ ωραίο σουτ του Βίτσιου που ήταν και σκορ το ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός πίεσε, ισοφάρισε στο 53′ λεπτό με τον Ματούλα,αλλά την “τελευταιά κουβέντα” την “είπε” ο Ηλίας Δούμας στο 94′ λεπτό που ήταν η χρυσή αλλαγή του Δημήτρη Κουτσώνα, κάνοντας με πλασέ από κοντά το 2-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς παικτών και πάγκου.

Οι φάσεις του παιχνιδιού :

Στο 10′ λεπτό από πάσα του Καρούζου Ανδρέα στον Βίτσιο, ο τελευταίος θα πιάσει ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής και θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. 1-0.

Στο 17′ λεπτό από φάουλ του Ευαγγελοπούλου θα διώξει με τις γροθιές ο Βαρυτιμίδης.

Στο 25′ λεπτό κόρνερ του Κεισογλου, κεφαλιά Σακαλή άουτ.
Στο 29ο λεπτό δυνατό σουτ του Τζελλου εκτός περιοχής η μπάλα θα περάσει ψηλά άουτ.

Στο 32′ λεπτό από φάουλ του Σακαλή η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.
Στο 34′ λεπτό κάθετη πάσα του Καρούζου Ανδρέα στον Γούτα, σουτ του τελευταίου η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει κόρνερ.

Στο 44′ λεπτό φάουλ του Ευαγγελοπούλου, η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.
Στο 46′ λεπτό μεγάλη πάσα του Μετικάνου, κεφαλιά του Ματούλα διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Τσέλιος.

Στο 49′ σέντρα Βίτσιου σουτ του Ευαγγελοπούλου η μπάλα θα βρει σε πεσμένο αμυντικό χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.
Στο 53’λεπτό από σπάσιμο του Δάλλη στον Ματούλα που με δυνατό σουτ θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 74’λεπτό σέντρα του Ματούλα, πλασέ του Τζέλλου αλλά πρίν περάσει η μπάλα την γραμμή θα διώξει ο Πασχαλίδης.
Στο 77′ λεπτό σουτ του Κεισογλου εκτός περιοχής η μπάλα θα περάσει ψηλά άουτ.

Στο 79′ λεπτό δυνατό σουτ του Στεφανίδη, η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Στο 82′ γκολ του Σακαλή για τον Μακεδονικό Κοζάνης που ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

Στο 94′ λεπτό από γύρισμα του νεαρού 15χρονου Στεφανόπουλου από κοντά ο έμπειρος Ηλίας Δούμας θα κάνει το 2-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Α.Σ.Βελβεντό(Δημήτρης Κουτσώνας) Τσέλιος,Θωμόγλου (46’Δούμας), Πασχαλίδης, Τζιουράς, Μαλιούσης ( 52 Τσιφτσιάν),Βίτσιος (77′ Τσιάμης), Καρούζος Π, Καρούζος Ανδρ.,Γούτας, Ευαγγελοπούλος,Μέτκο(81′ Στεφανόπουλος).

Μακεδονικός Κοζάνης(Μάκης Μαλούτας)Βαρυτιμίδης, Πολυχρονιάδης(46’Δάλλης),Κεϊσίδης, Σακαλής(86’Κοβαλέγγος), Μαλούτας(79’Παπαδόπουλος), Ματούλας,Τζέλλος,Μέρος(86′ Φεϊζίδης),Μόσχος(86’Ματζιώκας), Κεΐσογλου,Μετικάνος.

Διαιτητής: Τζιουβάρας
Α’ βοηθός: Θεοδωρίδης
Β’ βοηθός: Λαμπριανίδης