Α’ ΕΠΣ Κοζάνης: Α.Ε.Κοζάνης – Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας 1-6 (Φωτογραφίες)

Μία πολύ εύκολη εκτός έδρας νίκη με σκορ 6-1 πήρε η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Άρδασσας, κόντρα στην Α.Ε. Κοζάνης, το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής, του Α’ Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Η Άρδασσα με αυτό το «τρίποντο» συνεχίζει στην 2η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 43 βαθμούς, πίσω από τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης που έχει 50.

Από την άλλη, η Α.Ε. Κοζάνης παρέμεινε στην 9η θέση με 18 βαθμούς.

Πρωταγωνιστές της νίκης των φιλοξενούμενων, ήταν οι Μαυροματίδης και Τοπάλης, με τον πρώτο να κάνει χατ-τρικ και τον δεύτερο να σκοράρει εις διπλούν.

Πιο συγκριμένα, στο 11 λεπτό ο Μαυροματίδης θα κάνει το 0-1 για την Άρδασσα με σουτ, ενώ ο Σαράντης Τοπάλης στο 27′ λεπτό, θα σημειώσει και αυτός με σουτ το 0-2 για την ομάδα του. Το 0-3 θα έρθει στο 30′ λεπτό και πάλι από τον Μαυροματίδη, με τον ίδιο παίχτη στο 39′ λεπτό να σημειώνει «χατ-τρικ», κάνοντας το 0-4 για την Άρσασσα.

Στο 64′ λεπτό, ο Σερσέμης θα γράψει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, όπου με κεφαλιά θα κάνει το 0-5.

Στο 79′ λεπτό, ο Σικαλόπουλος με κοντινό πλασέ θα βάλει το «γκολ της τιμής» για την Α.Ε. Κοζάνης, μειώνοντας σε 1-5, ενώ το τελικό 1-6 θα διαμορφώσει ο Τοπάλης στο 89′ λεπτό της αναμέτρησης, με τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση, βάζοντας με αυτόν τον πανέμορφο τρόπο το «κερασάκι στην τούρτα».

Την επόμενη αγωνιστική (21η), το σύνολο του κύριου Καλπακίδη θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τους Δαναούς Κοζάνης, ενώ η ομάδα του κύριου Μίχου θα παίξει στην έδρα του Ιωνικού Περιοχής Βαθυλάκκου.