Α’ ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Σιάτιστας – ΠΑΟΚ Κοίλων 2-2

3 Λεπτά αναγνωσης

Αυτό που ήθελε το πήρε ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης απέναντι στον ανταγωνιστικό Μακεδονικό Σιάτιστας, με τους «ασπρόμαυρους»

να κατακτούν και μαθηματικά το πρωτάθλημα του Α’ Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, αφού χρειαζόντουσαν μόλις έναν βαθμό για να πανηγυρίσουν, όπως και έγινε μετά το τελικό 2-2.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Play Off της Α’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Κοζάνης, ενώ απομένουν άλλες δύο αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί η σεζόν.

Ο Μακεδονικός Σιάτιστας που αξίζει το χειροκρότημα όλων, μπήκε πιο κεφάτος στο ματς, με τον Τάσο Παπουτσίδη να κάνει ότι θέλει μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ανοίγοντας το σκορ (1-0) στο 9′ λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από δύσκολη γωνία.

Ο ίδιος παίχτης στο 26′ λεπτό με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή θα γράφει το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, αν και νωχελικός, βρήκε τον τρόπο να μειώσει το σκορ στο πιο κατάλληλο σημείο, με τον συνήθη ύποπτο Αθανασιάδη, να βρίσκει δίχτυα στο 45′ λεπτό, μετά από προσωπική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή, κάνοντας το 2-1.

Στο 63′ λεπτό και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Σιάτιστας, ο προωθημένος Κλόντι Ντούκα με κοντινό σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ζηνόβιου, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο Μακεδονικός Σιάτιστας δεν τα παράτησε, χάνοντας τρις ακόμα ευκαιρίες με τους Καλόγηρο, Μπατσή και Καλογιαννίδη, αλλά ο Γρηγοριάδης είχε απαντήσεις στα σουτ των «μπλε».

Έτσι το τελικό 2-2 έδωσε το έναυσμα στον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης για να πανηγυρίσει και μαθηματικά το φετινό πρωτάθλημα, τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στα αποδυτήρια.

Από την άλλη οι άνθρωποι του Μακεδονικού Σιάτιστας, έδωσαν συγχαρητήρια στους πρωταθλητές, σε μία πολύ όμορφη κίνηση, που μας αρέσει να βλέπουμε στον αθλητισμό.

Ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης έφτασε τους 73 βαθμούς στην κορυφή και παραμένει αήττητος, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Μακεδονικό Κοζάνης, σ’ ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η Σιάτιστας ανέβηκε στην 3η θέση φτάνοντας τους 57 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα παίξει εκτός έδρας με την Α.Ε. Περδίκκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Σιαπανίδης – Ιωαννίδης) Ζηνόβιος, Ματέα, Σίμος Χ. (54’ Αγκάστρα), Μπατσής Χ., Μπούρτζος, Τσιούκρας (80’ Κοτζατίσογλου), Μπατσής Β., Σίμος Β., Παπουτσίδης, Καλογιαννίδης, Ηλίας (90’ Σίμος Β.)

ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης: (Βασίλης Μαντζώλας) Γρηγοριάδης, Ντούκα, Δραγώγιας (62’  Δραγώγιας), Ζιώγας, Σαββίδης (76’ Παπαδόπουλος), Κυπίρτογλου, Μαντώς, Σαλονικίδης (90’ Τσιφτσής), Γιαμουρίδης (46’ Καρυπίδης), Αθανασιάδης, Νικολαΐδης (46’ Τρούπκος)

Διαιτητής: Πελετίδης

Α’ Βοηθός: Γεωργιάδης

Β’ Βοηθός: Θεοδωρίδης