Άνετο και εύκολο 2 στα 2 για τον Εορδαϊκό στον Βελβεντό (φώτο-βίντεο)

3 Λεπτά αναγνωσης

Ένα εύκολο απόγευμα για τον δυνατό Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας απέναντι στην νεανική ομάδα του Βελβεντού.

Ο Εορδαϊκός ήταν καλύτερος σε όλο το παιχνίδι, προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και πήρε μια δίκαιη νίκη.

Φυσικά η μπάλα τιμωρεί και έτσι αφού στο πρώτο ημίχρονο δεν σημείωσε ακόμα ένα τουλάχιστον τέρμα (στο τέλος του μάλιστα είχε 5 συνεχόμενα κόρνερ χωρίς κάτι ουσιαστικό) στο ξεκίνημα του β΄ μέρους οι γηπεδούχοι χωρίς ουσιαστικά φάση ισοφάρισαν.

Ο Εορδαϊκός όμως όπως και στα Σέρβια δεν έχασε την ηρεμία του πήρε και πάλι το προβάδισμα και έφτασε στην εύκολη νίκη.

Ο νεανικός Βελβεντός είχε δύσκολο ξεκίνημα και από εδώ και πέρα θα ξεκινήσει τη προσπάθεια να κερδίσει τους βαθμούς που χρειάζεται ενώ ο προπονητής του μίλησε για την ποιότητα του Εορδαϊκού τον οποίο χαρακτήρισε φαβορί.

Οι φάσεις του παιχνιδιού :

Μόλις στο 1′ ο Εορδαϊκός θα ανοίξει το σκορ ύστερα από σέντρα του Σιδηρόπουλου και πλασέ από κοντά του Καλατσανά.
Στο 8′ από λάθος του Τζιουρά στην άμυνα, θα πάρει την μπάλα ο Κοντογουλιδης όπου θα βγει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Καραγιάννη αλλά ο τελευταίος με εντυπωσιακή απόκρουση θα διώξει σε κόρνερ.

Στο 15ο ο Χαραλαμπίδης μπήκε από αριστερά σούταρε απέκρουσε ο Καραγιάννης, νέο σουτ Τσεμπερλίδη όμως και πάλι ο τερματοφύλακας του Βελβεντού είπε “όχι”

Ο Εορδαϊκός έχανε συνεχώς ευκαιρίες και στο 18ο σέντρα Τσαγκαλίδη κεφαλιά Σεκούλίδη δύσκολα στη γωνία του ο Καραγιάννης και πάλι.

Στο 37ο σουτ Τσαγκαλίδη άουτ και 5 λεπτά μετά σέντρα Τσεμπερλίδη η μπάλα κόντραρε στον Παπαδόπουλο και πέρασε ελάχιστα έξω κόρνερ. Στο 44ο σέντρα Χαραλαμπίδη η μπάλα πέρασε από τον Καραγιάννη αλλά ο Παπαδόπουλος σε κενή εστία αστόχησε και στην επόμενη φάση εκτέλεση φάουλ από τον Τσαγκαλίδη πάνω στη γραμμή έδιωξαν οι αμυντικοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47′ από φάουλ του Λαζαριώτη η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1.
Στο 52′ δυνατό σουτ του Τσεμπερλίδη θα διώξει με τις γροθιές ο Καραγιάννης και 3 λεπτά δυνατή συρτή πάσα του Σιδηρόπουλου θα πεταχτεί στο δεύτερο δοκάρι ο νεαρός Παπαδόπουλος που από κοντά θα κάνει το 1-2.
Στο 57′ δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου του Εορδαϊκου θα διώξει με τα πόδια ο Καραγιάννης όπως και αμέσως μετά το νέο σουτ του Τσεμπερλίδη.
Στο 65′ από σέντρα του Τσαγκαλίδη καρφωτή κεφάλια του Χαραλαμπίδη και έγινε το 1-3.
Στο 77′ γύρισμα του Λαβαντσιώτη στον Τσαγκαλίδη, σουτ του τελευταίου, άουτ.
Στο 89′ λάθος του τερματοφύλακα Καραγιάννη θα πάρει την μπάλα ο Λαβαντσιώτης που από κοντά θα κάνει το 1-4 όπου θα είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Α.Σ.Βελβεντό: ( Δημήτρης Κουτσώνας) Καραγιάννης, Τζιουράς, Παπαδόπουλος (69’Ματόπουλος), Σακούλας Φ (46′ Στεφανόπουλος ), Θωμόγλου (67’Βαρσαμόπουλος), Τσιφτσιάν,Διβηκέλης, Καρούζος Π, Καρούζος Α, Μαλιούσης, Λαζαριώτης (85’Σακούλας Ι).

Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας: (Γιώργος Τσεπούρας)Μήτκας, Σιδηρόπουλος, Χαραλαμπίδης Μ,Πιριτζαους, Μπαλίτσας, Παπαδόπουλος ( 80′ Καζανάς), Κοντογουλίδης ( 75′ Χαραλαμπίδης Α. ),Καλατσανάς ( 75′ Καραφουλίδης), Τσαγκαλίδης ( 80′ Γραμματικόπουλος), Τσεμπερλίδης ( 69’Λαβαντσιώτης),Πούλιος.

Διαιτητής: Καραπορναλίδης
Βοηθοί: Δουρδάκης – Τσιαμπάζης