Με το δεξί στο πρωτάθλημα ο Εορδαϊκός απέναντι σε ένα αξιόμαχο Τιτάν

Θεόφιλος Ηλιάδης

Θετικό ήταν το ντεμπούτο στο πρωτάθλημα για τον Εορδαϊκό (όσο και το νέο προπονητή του Γιώργο Τσέπουρα) ο οποίος με κορυφαίο τον Καλατσανά που πέτυχε 3 γκολ κέρδισε εκτός έδρας το μαχητικό Τιτάν με 3-1.

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας έδειξε από την αρχή διάθεση να αφήσει πίσω της τον αποκλεισμό από το κύπελλο αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που τους έβαλαν δύσκολα από νωρίς μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με γκολ του Βαβλιάρα στο 10ο.

Η απάντηση του Εορδαϊκού ήταν όμως άμεση (και αυτό ίσως ήταν σημείο κλειδί στο παιχνίδι και σε αυτό στάθηκε και ο προπονητής του στις δηλώσεις μετά τη λήξη ) και με γκολ του Καλατσανά έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 13ο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ καλή μέρα και το Μήτκα που είχε καθοριστικές αποκρούσεις τόσο στη συνέχεια όσο και μετά το 1-2 που έγινε πάλι με το Καλατσανά λίγο πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Εορδαϊκός ήταν καλύτερος και έφτασε στο 1-3 με το 3ο προσωπικό γκολ του νεαρού επιθετικού του στο 69ο ενώ στη συνέχεια έχασε ευκαιρίες για να σημειώσει και άλλα τέρματα.

Διαιτητής: Δεληζήσης

Βοηθοί: Τζουβάρας- Πανυτσίδου

Τιτάν Σερβίων: (Σωτήρης Μαυροδήμος )Βήττας, Μουρατίδης, Ταΐρης, Νταραμπάς, Σκουτέλας, Α. Νέστορας ,Βαβλιάρας, Διαμαντής, Τακίδης, Μαυροδήμος, Ε. Νέστορας.

Έπαιξαν ακόμα οι Κακαλές, Μοσχόπουλος, Μπαλτάς, Ασμήνης, Οργκέστη Άλλα που πήραν τις θέσεις των Ταΐρη, Σκουτέλα, Διαμαντή, Βαβλιάρα και Αθ. Νέστορα

Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας (Γιώργος Τσέπουρας) Μήτκας, Σιδηρόπουλος, Σαββάκης (60ο Μπαλίτσας), Πιρίτζαους, Μ. Χαραλαμπίδης , Παπαδόπουλος, Κοντογουλίδης, Πούλιος, Καλατσανάς (80ο Καζανάς), Τσαγκαλίδης (80ο Θ. Χαραλαμπίδης), Τσεμπερλίδης (70ο Τσεμπερλίδης)