Super League 2:(play out) Καμπανιακός – ΠΑΟΚ Β’ 4-2

Παύλος Καλεμκερίδης
2 Λεπτά αναγνωσης

Σημαντική νίκη που τον φέρνει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε ο Καμπανιακός.

Η ομάδα τη Χαλάστρας επικράτησε σε εξ’ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής των Play Out του ΠΑΟΚ Β’ με 4-2 και ανέβηκε στην 8η θέση.

Με ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που είχε 6 γκολ ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου στα Play Out της Super League 2.

Στην εξ’ αναβολής αυτή αναμέτρηση ο Καμπανιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ Β’ με 4-2 και με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 19 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 8η θέση και πλέον βρίσκονται πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας την Αναγέννηση Καρδίτσας με 19 και την Κοζάνη με 17 βαθμούς αντιστοιχα.

Όσον αφορά τους «ασπρόμαυρους» παρέμειναν στην 7η θέση με 21, όσους έχει και ο Ηρακλής που είναι στην κορυφή.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή, μια αρχή που ανήκε ξεκάθαρα στους γηπεδούχους που έκαναν ότι ήθελαν τον ΠΑΟΚ Β’ στο ημίχρονο.

Ο Καμπανιακός ήταν εξαιρετικός και προηγήθηκε με τον Λαγωνίδη στο 17′, πριν αναλάβει δράση ο Γιουκούδης ο οποίος στο 18′ και στο 40′ έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους, ένα σκορ που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και σε μεγάλο βαθμό το κατάφεραν καθώς στο 48′ με τον Δαρέλα και στο 54′ με τον Παντεκίδη μείωσαν σε 3-2 και μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι.

Ωστόσο 9 λεπτά αργότερα (63′) ο Τότσκα διαμόρφωσε το τελικό 4-2 με τον Καμπανιακό να παίρνει την σημαντική αυτή νίκη.

Σκόρερ: 17′ Λαγωνίδης., 18′ Γιουκούδης, 40′ Γιουκούδης, 63′ Τότσκα – 48′ Δαρέλας., 54′ Παντεκίδης

Καμπανιακός (Γιώργος Αμανατίδης): Κασαπίδης, Καθάριος Π., Λαγωνίδης, Γιουκούδης (56′ Μανιός), Μπούσης, Καθάριος Ν. (82′ Tαΐρης), Έππας, Φροσύνης (82′ Μυστακίδης), Πολύζος (46′ Σαρβανίδης), Παπαστεριανός, Τότσκα (67′ Παπακωνσταντίνου)

ΠΑΟΚ Β’ (Αλέξανδρος Αλεξιάδης): Μπαλωμένος, Τσοπούρογλου, Τασιούρας (67′ Μανωλιούδης), Κωττάς, Παντεκίδης, Γιαξής, Γρόσδης (46′ Τσίκος), Σπυράκος (67′ Πανίδης), Κουαλιάτα (46′ Μπράντονιτς), Δαρέλας, Κανίς (72′ Σαποβάλοφ)

Πηγή: gazzeta