Super League 2: Eθνικός Νέου Κεραμιδίου – ΠΑΣ Γιάννενα 0-1

Ένα πέναλτι έκρινε το παιχνίδι μεταξύ του νεοφώτιστου Εθνικού Νέου Κεραμιδίου και του ιστορικού ΠΑΣ Γιάννινα.

Το τελικό σκορ 0-1 για την ομάδα της Ηπείρου που κατάφερε να φύγει με τους τρείς βαθμούς απο την Κατερίνη, σε ένα παιχνίδι που όποιος έβαζε το γκολ θα κέρδιζε το τρίποντο.
Οι γηπεδούχοι στάθηκαν πολύ καλά απέναντι σε έναν αντίπαλο που πέρσι έπαιζε στη μεγάλη κατηγορία .

Το ημίχρονο έληξε 0-0 στο Α΄ΔΑΚ της Κατερίνης με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και τον ΠΑΣ να μη βρίσκει χώρους στην άμυνα της ομάδας της Πιερίας.

Με την συμπλήρωση των δέκα πρώτων λεπτών το σουτ του Κριεμάντι πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 26΄στην πρώτη φάση του ΠΑΣ ο Σομποτσίνσκι πήρε την κεφαλιά σε κόρνερ του Λούπα, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια του Καραγκιόζη.
Στο 27΄καλό διαγώνιο σουτ του Σόρια με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να αποκρούει και η μπάλα να απομακρύνεται.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σουτ του Σόρια στο 60′ μετά απο κόντρες σε φάουλ εξουδετέρωσε εύκολα ο Καραγκιόζης ενώ 2 λεπτά αργότερα και πάλι ο τερματοφύλακας του Εθνικού έβγαλε σε κόρνερ την κοντινή κεφαλιά του Χάινριχ.

Στο 66΄ο ΠΑΣ θα κερδίσει πέναλτι όταν ο Τζίνο έπεσε μέσα στην περιοχή και ο ίδιος με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 0-1.

Στο 75΄ο Μπάλλας θα βγάλει τον Τουλίκα μόνο του απέναντι στον Αθανασίου με τον ποδοσφαιριστή του Εθνικού να σουτάρει δυνατά και τον τερματοφύλακα της ομάδας των Ιωαννίνων να διώχνει με τα πόδια σώζοντας την εστία του.

Στο 81΄οι παίκτες του Εθνικού διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Σιατραβάνη, σε μια φάση που και οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης της.
Στο 88΄το σουτ του Τουλίκα θα εξουδετερώσει ο Αθανασίου.