Super League 2: Παναχαϊκή – ΑΕΚ Β’ 0-1

Με “χρυσή” αλλαγή και σκόρερ τον Έλιαν Σόσα η ΑΕΚ Β’ πέρασε από τον Παμπελοποννησιακό στάδιο κερδίζοντας με 1-0 την Παναχαϊκή στην πρεμιέρα της Super League 2.

Super League 2 η ΑΕΚ Β’, καθώς η ομάδα του Νίκου Κούστα κέρδισε με 1-0 την Παναχαϊκή στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο.

Παναχαϊκή - ΑΕΚ Β' 0-1: Ο Σόσα τιμώρησε το λάθος του Ζαμόρα και έδωσε τη νίκη στην Ένωση

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 63′ ο Έλιαν Σόσα. Ο Αργεντινός εξτρέμ τιμώρησε το λάθος του Ζαμόρα, ο οποίος στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα των Κρητικών, Κολοβούρη, άθελά του έστρωσε την μπάλα στον 21χρονο, που δεν έκανε λάθος στο τετ α τετ.

Το ματς

Μέχρι και την επίτευξη του γκολ, το οποίο της έδωσε το σημαντικό διπλό, η Ένωση ήταν αυτή που είχε τα ηνία στον αγώνα. Ο Δικέφαλος απείλησε σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο με τους Νίνο και Θεοδωρίδη στο 10′ και το 33′ αντιστοίχως, όμως σε αμφότερες τις περιπτώσεις ο Κολοβούρης τους είπε “όχι”.

Μετά το ημίωρο η Παναχαϊκή ανέβασε την απόδοσή της, υποχρέωσε τον Αγγελόπουλο στην πρώτη του επέμβαση στο 60′ με σουτ του Λεσάι, ενώ πέντε λεπτά μετά το τέρμα της ΑΕΚ ο Ντε Τομάς δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από το ύψος του πέναλτι, αδυνατώντας να φέρει το ματς στα ίσια.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους για να μην φύγουν με σκυμμένο το κεφάλι καταγράφηκε στο πέμπτο πέμπτο των καθυστερήσεων.

Ο μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης ήταν ο επιθετικός των Πατρινών, Θεμιστοκλής Πατρινός, που αποχώρησε από το χορτάρι στο 27΄, με τον προπονητή του συλλόγου, Γιάννη Τάτση, να δηλώνει μετά το φινάλε ότι ο τραυματισμός του δείχνει να είναι σοβαρός.

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης):

Κολοβούρης, Ζαμόρα, Μπεξαβάνος, Καραγιάννης (46′ Τραορέ), Λυμπεράκης (81′Μασούρας), Πανάγου, Ζέκοφ, Κοζορώνης, Ρόβας (46′ Ντε Τόμας), Νίλι, Πατρινός (27′ Λεσάι)

ΑΕΚ Β'(Νίκος Κούστας):

Αγγελόπουλος, Μανίσα, Κοσίδης, Παυλίδης, Κανελλόπουλος (43′ Ρουκουνάκης), Κατσικάς (58′ Σόσα), Μαρούτσης, Γαλανόπουλος (76′ Κολιμάτσης), Νίνο, Γκολφίνος (46′ Ντοναλντόνι), Θεοδωρίδης (58′ Παυλάκης

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου:

Παναχαϊκή–ΑΕΚ Β’ 0-1

Χανιά-Καλαμάτα 22/09 (12:00)

Ηλιούπολη-Αιγάλεω 22/09 (17:00)

Παναργειακός-Κηφισιά 22/09 (17:00)

Αστέρας Τρίπολης Β’–Πανιώνιος 23/09 (17:00)