Super League 2: Ηρακλής – Διαγόρας Ρόδου 1-0

Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος απέναντι στον Διαγόρα Ρόδου, πίεσε αρκετά και λυτρώθηκε τελικά στο φινάλε με τον Κούστα να “γράφει” το 1-0 μετά από εξαιρετική σέντρα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου για την έκτη αγωνιστική της Super League 2

iraklis_diagoras

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στη Super League 2 ψάχνουν τόσο ο Ηρακλής όσο και ο Διαγόρας Ρόδου, με τις δύο ομάδες να κάνουν… σεφτέ την προηγούμενη αγωνιστική. Οι Θεσσαλονικείς έχασαν πολλές ευκαιρίες για τη νίκη με το γκολ του Κούστα στο 81ο λεπτό να δίνει το τρίποντο τελικά στον “Γηραιό”.

Χωρίς γκολ στο πρώτο ημίχρονο για Ηρακλή και Διαγόρα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ηρακλή να μπαίνει καλύτερα στον αγώνα και να χάνει την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο 18ο λεπτό. Ο Τσιντώνης έφερε τη μπάλα μπροστά αλλά το πολύ δυνατό σουτ “τράνταξε” του δοκάρι της εστίας του Διαγόρα.

Διαμαντής ήταν εκεί για να προλάβει και να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Ηρακλή, με τον αρχηγό του τον Κούστα, να πιέζεται αρκετά αλλά να κάνει το σουτ, με τον Τσιλιγγίρη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ και να διατηρεί το 0-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Πήρε τη δεύτερη νίκη του στη Super League 2 ο Ηρακλής με πρωταγωνιστή τον Κούστα

Οι Θεσσαλονικείς έψαχναν συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να ψάχνουν το γκολ, αλλά ο Τσιλιγγίρης ήταν εκεί για να κρατήσει το “μηδέν” στην εστία του με τη συμπλήρωση 70 λεπτών στην αναμέτρηση.

Η πίεση του Ηρακλή συνεχίστηκε με τα 10 κόρνερ να δείχνει πόσο ασφυκτική ήταν, με τον Διαγόρα να έχει ουσιαστικά ρόλο… θεατή στις ορέξεις των γηπεδούχων που δεν κατάφερναν όμως να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ που έψαχναν.

Η είσοδος του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στον αγωνιστικό χώρο άλλαξε όμως τα δεδομένα για τον “Γηραιό”, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να εκτελεί εξαιρετικά το φάουλ και τον Κούστα από κοντά με κεφαλιά να κάνει το 1-0 στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ηρακλής (Στάικος): Στουρνάρας, Καλουτσικίδης (87′ Κιβρακίδης), Αναστασίου, Παπασάββας, Διαμαντής, Χάμοντ, Μπελμόντ (87′ Πατράλης), Κυνηγόπουλος, Τσιντώνης (70′ Μιράντα), Κούστα, Τσιριγώτης (79′ Χριστοδουλόπουλος).

Διαγόρας Ρόδου(Τερζής): Τσιλιγγίρης, Παρασκευάς, Νικολής, Μπρέγκου (86’ Λιούμης), Γαρουφαλλιάς, Δημόπουλος, Ντιαλόσι, Τσιαντούλας (73′ Παπαδόπουλος), Μανωλάκης (57′ Μπλανκ Καζάου), Ολιβέρι (85’ Κοκκίνης), Μανιάς.