Super League 2: Αναγέννηση Καρδίτσας – Νίκη Βόλου 2-0

3 Λεπτά αναγνωσης

Μετά τον Λεβαδειακό, η Αναγέννηση Καρδίτσας κέρδισε και τη Νίκη Βόλου για την 11η αγωνιστική του Βορείου ομίλου της Super League 2.

Έχει πάρει φόρα η Αναγέννηση Καρδίτσας! Η ΑΣΑ που υποχρέωσε τον Λεβαδειακό στην πρώτη του ήττα την περασμένη εβδομάδα, υπέταξε και τη Νίκη Βόλου.

Επικράτησε με 2-0 στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας και έβαψε… κιτρινόμαυρο το θεσσαλικό ντέρμπι χάρη στα γκολ του Σταμόπουλου (73′) και Βερνάδου (76′).

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της ΑΣΑ που έκλεισε με θετικό πρόσημο τα δύο διαδοχικά εντός έδρας ματς και μάλιστα με δυνατούς αντιπάλους.

Η περιγραφή του αγώνα:

Η πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 4ο λεπτό, όταν ο Μόραρ σουταρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 10ο λεπτό ο Λίταινας σουταρε από μακρινή απόσταση με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Τσέλιου.

Στο 14ο λεπτό ο Ξύδας έπιασε το σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής, όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά.

Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΣΑ στο 34ο λεπτό όταν ο Κοζορώνης εκτέλεσε το φάουλ,ο Κονίγλιο έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι ενώ στην επαναφορά ο Γκαραβέλης απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 41′ ο Μόραρ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 43′ το σουτ του Κρητικού πέρασε άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Στο 52ο λεπτό ο Κοζορώνης σουταρε από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 59′ το σουτ του Παναγιωτίδη μπλόκαρε σταθερά ο Τσέλιος.

Στο 68′ ο Παναγιωτίδης έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση ο Τσέλιος μπλόκαρε.

Στο 74ο λεπτό η ΑΣΑ άνοιξε το σκορ, όταν ο Ανδρικόπουλος έβγαλε τη σέντρα και ο Σταμόπουλος με όμορφη προσπάθεια και σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 78ο λεπτό η Αναγέννηση διπλασίασε τα τέρματα της, όταν ο Βερνάρδος με ωραία ενέργεια και πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 2-0.

Στο 82ο λεπτό ο Κοζορώνης σουταρε εκτός περιοχής με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 88′ το σουτ του Βερνάρδου μπλόκαρε σταθερά ο Γκαραβέλης.

Το απευθείας φάουλ του Κοζορώνη στο 92′ πέρασε πάνω από την εστία του Γκαραβέλη.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κοζορώνης (90+2′ Παπαδάκος), Κοκκίνης (85′ Κορέλας), Ξύδας (69′ Βερνάρδος), Μπούζας, Κονίλιο (90+2′ Ζάγγος).

Νίκη Βόλου (Νικος Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Μπαχανάκ, Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Λίταινας (63′ Γαβριηλίδης), Ριμπέιρο (46′ Μιράντα), Κρητικός (69′ Πολίτης), Μοράρ (69′ Τζιώρας).

Φωτογραφία: karditsasport