Γ’ Εθνική: Κοζάνη – Ολυμπιακός Βόλου 2-1

3 Λεπτά αναγνωσης

Την ήττα στην Κοζάνη υπέστη ο Ολυμπιακός Βόλου με 2-1.Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πιο αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν στην πρώτη τους φάση του ματς, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος, όμως πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί η Κοζάνη πέτυχε δεύτερο γκολ, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς και μια πολυ μεγάλη νίκη ουσίας και ψυχολογίας.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς, με τον Μίχο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά από κόντρες καθώς η άμυνα δεν κατάφερε να απομακρύνει, να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και να πλασάρει τον Σιδεράκη για το 1-0 στο 7′ λεπτό.

Με ορμή από το γρήγορο προβάδισμα οι Κοζανίτες συνέχισαν δυνατά και απείλησαν στο επόμενο λεπτό, με τον πορτιέρο του Ολυμπιακού Βόλου να αποκρούει αυτή τη φορά εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Καπετάνου, αποσοβώντας ένα δεύτερο γκολ.

Οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ του 1-0 και σταδιακά πήραν μέτρα στο γήπεδο, με την Κοζάνη ωστόσο, καλά οργανωμένη να κλείνει τους χώρους και να μην αφήνει διαδρόμους στους ερυθρολεύκους, που δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κλασσικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά. Η μεγαλύτερη φάση ήρθε στο 27ο’λεπτό, όταν ο Ζέρης έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Ματτέα υποδέχτηκε τη μπάλα, όμως ο Σταυρίδης απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Αργεντινού, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Τα λεπτά μέχρι το ημίχρονο κύλησαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, με τον Ολυμπιακό Βόλου να ανεβάζει ταχύτητα, αλλά να πηγαίνει σε ακόμα ένα παιχνίδι στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους που άγγιξαν στο 47′ το 2-0, αλλά το σουτ του Βοριαζίδη προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σιδεράκη, πριν καταλήξει στην αγκαλιά του. Στο 52′ οι ερυθρόλευκοι απάντησαν στις μεγάλες φάσεις, με τον Καραστέργιο να σουτάρει δυνατά από την καρδιά της περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά να βλέπει την προσπάθεια του να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 57′ ο Τασιούλης έκανε ένα σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο περνώντας μόλις κόρνερ, με τους παίκτες του Στέλιου Αρσένου να ανεβάζουν στροφές και να μεταφέρουν το παιχνίδι στην εστία της Κοζάνης, πιέζοντας για την ισοφάριση.

Στο 63′ λεπτό ήρθε το γκολ και η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Τασιούλη να βρίσκει πολύ όμορφα με κάθετη πάσα τον Μπάλλα, με τον τελευταίο να πλασάρει άψογα για το 1-1.

Κι όμως πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 65′ λεπτό οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα. Η άμυνα δεν κατάφερε να απομακρύνει, ο Τσελεπής έγινε αποδέκτης της μπάλας και νίκησε τον Σιδεράκη με δυνατό σουτ εντός περιοχής για το 2-1. Οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου επιχείρησαν να ξαναμπούν στο ματς, όμως παρά τις προσπάθειες τους, το γκολ δεν ήρθε.