Κύπελλο ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Κοζάνης – Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας 2-0

Παύλος Καλεμκερίδης
3 Λεπτά αναγνωσης

Μετά από ένα καλό παιχνίδι που έγινε μπροστά σε 300 περίπου φιλάθλους ο Μακεδονικός Κοζάνης έκανε την έκπληξη και κερδίζοντας με 2-0 απέκλεισε τον περσινό κυπελλούχο Εορδαϊκό.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού αλλά την ουσία την είχε ο Μακεδονικός Κοζάνης, που πετυχαίνοντας 2 τέρματα στην επανάληψη πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κοζάνης.

Στο 1ο ημίχρονο ο Εορδαϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες ενώ μια σπουδαία φάση από “στημένο” είχε και ο Μακεδονικός.

Στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και αφού έχασαν μια ευκαιρία ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς και στη συνέχεια κλείστηκαν πίσω κρατούσαν εύκολα ή δύσκολα το προβάδισμα και τελικά έφτασαν στη νίκη πετυχαίνοντας ακόμα ένα τέρμα με τον Εορδαϊκό να πιέζει αλλά να μην μπορεί τελικά να ανατρέψει τη κατάσταση.

Φάσεις -γκολ

Στο 8ο σουτ του Τσαγκαλίδη άουτ και στο 20ο ο Χαραλαμπίδης μπήκε από αριστερά σούταρε ο Ζηνόβιος απέκρουσε και στη συνέχεια Παπαδόπουλος και Καλατσανάς μπερδεύτηκαν και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 37ο τεράστια ευκαιρία για τον Μακεδονικό όταν ο Σαββούδης εκτέλεσε φάουλ η μπάλα πέρασε ο Μαρτιρόσοφ έκανε το κοντινό πλασέ η μπάλα άουτ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης μεγάλη ευκαιρία για τον Μακεδονικό όταν ο Παπαζήσης βγήκε απέναντι στον Μήτκα αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο 48ο ο Σαββούδης εκτέλεσε κόρνερ ο Μήτκας έχασε τη μπάλα και ο Νάνος από κοντά το 1-0.
Δέκα λεπτά μετά σουτ του Παπαδόπουλου μέσα από τη περιοχή μπλόκαρε ο Ζηνόβιος.

Ο Εορδαϊκός συνέχισε να πιέζει απέναντι στη πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του Μακεδονικού ο οποίος στο 69ο βγήκε στην αντεπίθεση ο Μόσχος σέντραρε και ο Χατζηζήσης με σουτ από κοντά έκανε το 2-0.

Στο 72ο κόρνερ Σιδηροπούλου κεφαλιά Πυρίτζαους στην αγκαλιά του Ζηνόβιου και 3 λεπτά μετά σουτ Παπαδόπουλου η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι και στο 84ο κεφαλιά του Μ Χαραλαμπίδη μπλόκαρε ο Ζηνόβιος και στο 88ο ο Παπαδόπουλος θα δώσει στον Πυρίτζαους μέσα στη περιοχή σουτ άουτ.

Στις καθυστερήσεις σουτ του Μπαλίτσα από πολύ κοντά άουτ.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης
Βοηθοί: Δρουδάκης- Λαμπριανίδης

Μακεδονικός Κοζάνης(Μάκης Μαλούτας): Ζηνόβιος, Μόσχος, Παπαδόπουλος (69ο Βαρδάκας), Μαρτιρόσοφ, Χατζηζήσης, Στεφανίδης (88ο Κοβαλέγγος), Νάνος, Μαλούτας, Μέρος, Σαββούδης (80ο Μπαλτζής), Ματούλας

Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας(Νίκος Κατακαλίδης): Μήτκας, Σιδηρόπουλος, Τσεμπερλίδης (71ο Καζανάς), Πιρίτζαους, Θ. Χαραλαμπίδης (46ο Μπαλίτσας), Πούλιος, Κοντογουλίδης, Καλατσανάς (59ο Λαβαντσιώτης), Παπαδόπουλος Τσαγκαλίδης (59ο Σαββάκης), Μ. Χαραλαμπίδης.