Γ’ Εθνική: Αναγέννηση Καρδίτσας – Αναγέννηση Άρτας 2-0 (Βίντεο)

3 Λεπτά αναγνωσης

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας η Αναγέννηση από την έτερη Αναγέννηση του ομίλου, σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετές αντικειμενικές δυσκολίες πριν την έναρξή του, καθώς η αρτινή ομάδα εκτός του γεγονότος ότι είχε αρκετές και σημαντικές απουσίες, βρίσκεται ακόμα στην αναζήτηση προπονητή, ο οποίος θα αναλάβει τον δύσκολο έργο να αναστρέψει την αρνητική κατάσταση και να επαναφέρει την ομάδα  στον δρόμο των επιτυχιών, η οποία μετά τη σημερινή ήττα βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αναγέννηση Άρτας μπήκε αρκετά καλά στην αναμέτρηση και είχε κάποια κερδισμένα κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, όμως στο 17′ σε ένα από αυτά, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση, αλλά ο Ζυγκερίδης από θέση τετ-α-τετ σούταρε λίγο άουτ, ενώ είχε δίπλα την επιλογή συμπαίχτη του για να σιγουρέψει το γκολ

Στη συνέχεια και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 0-0, οι γηπεδούχοι στο 1′ λεπτό των καθυστερήσεων έπιασαν στον ύπνο την άμυνα της αρτινής ομάδας, με τον Ζυγκερίδη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και απέναντι από τον Θεοδωράκη να σουτάρει κάτω από τα πόδια του για το 1-0, ενώ ένα λεπτό πριν ο Μπάλλας είχε ένα σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν στο 47′ με τον Μπαλτά μετά από ατομική ενέργεια να έχει ένα πλασέ από καλή θέση που πέρασε άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, από αντεπίθεση, ο Μπάλλας έβγαλε τον Ανδρέου σε θέση τετ-α-τετ από πλάγια θέση, με τον Θεοδωράκη να αποκρούει σε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Ανδρέου και πάλι είχε σουτ στο κάθετο δοκάρι.

Χρειάστηκε να περάσει μία ώρα παιχνιδιού για να έχει την πρώτη της μεγάλη φάση η Αναγέννηση,όταν ο Τσιμέλι μετά από σέντρα από τα δεξιά, με κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 71′ ο Παπακίτσος λίγο έλειψε με την είσοδό του στο ματς να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από εκτέλεση φάουλ, βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή, όμως ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Και αφού δεν κατάφερε η φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίσει, οι γηπεδούχοι σφράγισαν το τρίποντο της νίκης στο 76′ λεπτό, με τον Ζυγκερίδη από σκόρερ να γίνεται δημιουργός, καθώς με ωραία ατομική προσπάθεια από τα δεξιά και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, στη συνέχεια πάσαρε στον Μηλιώτη, ο οποίος από κοντά και αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα, σημείωσε το 2-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου(ΕΠΣ Φθιώτιδας)

Βοηθοί: Αλεξόπουλος (ΕΠΣ Τρικάλων) – Νικολαης Νίκος (ΕΠΣ Θεσσαλίας)

Παρατηρητής: Καραμπούλας Θοδωρής (ΕΠΣ Λάρισας)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Καβακάς): Θεοδωρόπουλος, Αναστασόπουλος, Σκόνδρας, Ανδρέου, Μελετίδης (62′ Χειρίτραντας), Ζυγκερίδης, Γκόλιας, Μπάλλας (72′ Νινίκας), Μηλιώτης (82′ Καρακωστας), Μπαλτάς, Χιντζίδης (82′ Μπάρμπαρο)

Αναγέννηση Άρτας (Παππάς Β.): Θεοδωράκης Χ., Πετρίδης (70′ Παπακίτσος), Πάνου (62′ Χρήστου), Λισγάρας, Βασιλάκης (80′ Παύλου), Θεοδωράκης Δ., Μουσιωτίτσας, Ελέζι, Τσιμέλι (62′ Τουρμουσόγλου), Ιορδανίδης, Παππάς Αγγ.

Πηγή: Artagoal.gr