Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Δύσκολη νίκη για τον Μακεδονικό Σιάτιστας επί της Δόξας Βερμίου Πύργων στην “πρεμιέρα”

Την εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1 πήρε ο Μακεδονικός Σιάτιστας επί της Δόξας Βερμίου Πύργων, το Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου, στην «πρεμιέρα» του Πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Ο Μακεδονικός Σιάτιστας προηγήθηκε σχετικά νωρίς, αφού στο 16′ λεπτό ο Βασίλης Μπατσής θα σουτάρει, με τον Βαλαβάνη να αποκρούει την μπάλα και τον Σικαλόπουλο να παίρνει το «ριμπάουντ» και να πλασάρει από κοντά για το 1-0.

Η Δόξα Βερμίου Πύργων βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει στο 69’, με τον Βλάχου να σουτάρει, τον Παπαδόπουλο να αποκρούει, η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι, με τον Σιδγρόπουλο να κάνει από κοντά το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 71′ λεπτό, οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ, με τον Βλάχου να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Παπαδόπουλου! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σιδηρόπουλος, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει την μπάλα.

Έτσι, στο 89’λεπτό, ο Παπουτσίδης «λύτρωσε» τον Μακεδονικό Σιάτιστας, μ’ ένα εντυπωσιακό γκολ, κάνοντας απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα, για το τελικό 2-1.

Την επόμενη αγωνιστική ο Μακεδονικός Σιάτιστας παίζει εκτός έδρας με τον Μέγα Αλέξανδρο Άρδασσας, ενώ η Δόξα Βερμίου Πύργων φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Βόλτσης) Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Καλόγηρος, Mπατσής Χ., Μπούρτζος M., Δεληζήσης, Μπούρτσος Π., Τσιούκρας Χρ., Σικαλόπουλος, Παπουτσίδης, Μπατσής Β.

Έπαιξαν ακόμα: Δίκος, Σίμος Β., Σίμος Χρ., και Βλάχος

Δόξα Βερμίου Πύργων: (Αραμαδανίδης) Βαλαβάνης, Χριστοφορίδης, Νίκου, Τσαγκαλίδης, Χαριτίδης, Χ, Παπαδόπουλος, Γιορεντσίδης, Βαγκόπουλος, Σιδηρόπουλος, Γκιούρος, Βλάχου

Έπαιξαν ακόμα: Φερχάτι, Βαλαβάνης Α. και Νίκου