Νικηφόρα επάνοδος μετά από 12 χρόνια στα ποδοσφαιρικά δρώμενα της ΕΠΣ για την ομάδα του Ανατολικού (βίντεο)

Θεόφιλος Ηλιάδης
3 Λεπτά αναγνωσης

Μπροστά σε 300 περίπου φιλάθλους που έδωσαν βροντερό παρών στο γήπεδο η ομάδα του Ανατολικού (Πανατολικός όπως θα ονομάζεται για φέτος) επανήλθε νικηφόρα στα ποδοσφαιρικά δρώμενα της ΕΠΣ Κοζάνης κερδίζοντας με 3-0 τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης στην πρεμιέρα της Β΄ Κατηγορίας.

Το σκορ είναι άδικο για τους φιλοξενούμενους από την άποψη ότι άξιζαν σίγουρα ένα γκολ ενώ οι ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος οι  γηπεδούχοι έχοντας πολλές δυνάμεις προηγήθηκαν 2-0 ενώ έχασαν και άλλες ευκαιρίες με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για το 2ο γκολ αφού θεωρούν ότι ο Έμερσον που πήγε πάνω στην μπάλα αρχικά ήταν οφ-σάϊντ με τη μπάλα στη συνέχεια να καταλήγει στον Ραμπάλη που σκόραρε.

Στην επανάληψη οι Ελπίδες μπήκαν πολύ δυνατά και για 25 περίπου λεπτά έκλεισαν το Ανατολικό στα καρέ του και έχασαν ευκαιρίες αλλά όταν δεν βάζεις γκολ πολλές φορές το δέχεσαι όπως έγινε τελικά με το 3-0 να έρχεται από τον Έμερσον.

Διαιτητής: Καραπορναλίδης

Βοηθοί: Τσιαμπάζης- Γάτσου

Φάσεις και γκολ:

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι το Ανατολικό και μόλις στο 1ο λεπτό σουτ του Έμερσον απέκρουσε ο Αστεριάδης, ενώ 2 λεπτά μετά ο τερματοφύλακας των Ελπίδων νίκησε στο τετ-α-τετ τον Φασούλα και στην συνέχεια απέκρουσε το σουτ του Έμερσον.

Στο 17ο σουτ του Σπυριδόπουλου ο Παπανικολάου είπε όχι και 3 λεπτά μετά σουτ του Πλιάκη πέρασε λίγο άουτ στις πρώτες επισκέψεις των Ελπίδων στα καρέ των γηπεδούχων.

Στο 29ο έγινε το 1-0 όταν ο Έμερσον δέχτηκε τη μπάλα μέσα στη περιοχή απέφυγε τον αντίπαλο του και παρά την προσπάθεια του Αστεριάδη άνοιξε το σκορ.

Λίγο μετά σουτ του Καραγκούνη απέκρουσε ο Αστεριάδης και στο 33ο τετ-α-τετ του Έμερσον με τον τερματοφύλακα πλασέ άουτ.

Στο 35ο ο Ραμπέλης βγήκε στη πλάτη της άμυνας (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν όπως αναφέραμε στην αρχή) και με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 38ο ο Ηλιάδης μπήκε στη περιοχή έδωσε στον Έμερσον που σούταρε άουτ ενώ αμέσως μετά σέντρα σουτ του Κωστάκογλου η μπάλα με τη βοήθεια του αέρα πήρε περίεργη τροχιά και ανάγκασε τον Αστεριάδης σε εντυπωσιακή απόκρουση

Στο 45ο εκτέλεση φάουλ του Σ. Γκόγκου απέκρουσε σε κόρνερ ο Παπανικολάου ενώ στο ο Ι. Γκόγκος στο 49ο βρέθηκε μόνος απέναντι στο τερματοφύλακα του Ανατολικού που απέκρουσε σωτήρια.

Στο 53ο σέντρα σουτ του Γιαννόπουλου ο Παπανικολάου βρήκε όσο χρειαζόταν τη μπάλα για να τη στείλει στο οριζόντιο δοκάρι και να σώσει την ομάδα του.

Στο 60ο σουτ του Σπυριδόπουλου ελάχιστα έξω  και στο 73ο σουτ του Ζαφείρη ο Παπανικολάου απέκρουσε και πάλι.

Στο 75ο ο Ραμπέλης βρήκε τον Έμερσον και αυτός κόντρα στη ροή του αγώνα με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο 80ο εκτέλεση φάουλ από τον Σ. Γκόγκο η μπάλα πέρασε και ο Μουράτογλου από κοντά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα ενώ στο 90ο σουτ από τον Χατζηλαζάρου ο Παπανικολάου απέκρουσε και πάλι.

Πανατολικός: Παπανικολάου, Λούσιος, Παπαθανασίου (77ο Παυλίδης), Σαμαράς, Κωστάκογλου, Καραγκούνης, Ρουγκάτσος (87ο Ιωσηφίδης), Ηλιάδης (70ο Μαυρομάτης), Φασούλας (77ο Δεδογλίδης), Έμερσον, Ραμπέλης

Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης: Αστεριάδης, Μπάλλας, Πλιάκης (46ο Σ. Γκόγκος), Παλούκας, Ζιάγκος (85ο Χατζηλαζάρου), Ζαφείρης, Σπυριδόπουλος (85ο Πούλης), Σ. Γκόγκος, Γιαννόπουλος (75ο Μουράτογλου), Πεσλής (70ο Αναστασόπουλος), Παπαθανασίου