ΕΚΑΣΔΥΜ: Εθνικός Κοζάνης – Διόσκουροι Κοζάνης 82-81

Νέα νίκη για την ομάδα μας και αήττητοι στην κορυφή!!

Έναν πάρα πολύ όμορφο αγώνα, που ήταν καθ’όλη την διάρκεια ντέρμπι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αρκετοί φίλαθλοι του νομού Κοζάνης την Κυριακή το απόγευμα στο Δακ Ιωάννη Σκαρκαλά.

Με ένα απρόοπτο ξεκίνησε το ζέσταμα της ομάδος μας καθώς ο Χρήστος Ρέπας δεν μπόρεσε καν να βγει από τα αποδυτήρια να παρακολουθήσει τον αγώνα λόγο προβλήματος στη μέση.

Ο Εθνικός ξεκίνησε πολύ μουδιασμενα τον αγώνα αφού στο πρώτο πεντάλεπτο είχε σκοράρει μόνο μια βολή…!!

Στην συνέχεια οι παίκτες μας ξύπνησαν και κατάφεραν να κλείσουν την διαφορά του δεκαλεπτου στους δύο πόντους 16-18.

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με τους Διόσκουρους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 3 πόντους διαφορά..

Οι φωνές του κόουτς Τζιλίνη στο ημίχρονο απέδωσαν καρπούς και η ομάδα μας κατάφερε να κάνει ένα καταπληκτικό δεκάλεπτο επιθετικά με 27 πόντους έναντι 20 των αντιπάλων..

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε αφού στο 38ο λεπτό ο αγώνας ήταν ισόπαλος,ένα φοβερό καλάθι του Γκλιάνα και ένα κλέψιμο του ίδιου στην επόμενη φάση βάλανε μπροστά την ομάδα μας όπου και παρέμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού..

Επόμενος αντίπαλος ο επίσης αήττητος και νεανικός Ηρακλής Κοζάνης, όπου ελπίζουμε να γίνει ξανά ένα όμορφο παιχνίδι όπως ήταν το χτεσινό.

Για την ομάδα μας ξεχώρισαν οι Ματούλας15(3), Σουπούρας 18(4), Γκλιάνας17(1) και Δούμας10(2) , ενώ μεγάλη ενέργεια στην άμυνα έβγαλε ο 18χρονος Βαργιάμης όπου εκτός τους 7(1) πόντους που σημείωσε, δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους αντιπάλους.
Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Γκοβεδάρος 24(2), Στρότος 23(1) και ο Πλιάκης με 11.

ΦΣ Εθνικός Κοζάνης (Τζιλίνης): Ματούλας 15(3), Σουπούρας 18(4), Δούμας 10(2), Τσολάκης 2, Βαργιάμης 7(1), Σκορδάρης, Γατόπουλος 7, Σκαρκαλάς 3(1), Ναιπλής 3(1), Γκλιάνας 17(1), Βελαώρας.

Διόσκουροι Κοζάνης (Βλάχος): Αθανασιάδης 5, Γιαννόπουλος, Κωσταρελόπουλος 7, Μανακίτσας, Γκοβεδάρος 24(2), Παπαντίνας 2, Στρότος 23(1), Σωτηρίου, Τακούτης, Κωτούλας 9(1), Πλιάκης 11.

Δεκάλεπτα: 16-18, 17-18, 27-20, 22-25