Εθνική Χάντμπολ:Ολλανδία – Ελλάδα 31-25

3 Λεπτά αναγνωσης

Εκτός Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2025 έμεινε η Εθνική Ανδρών, παρά τη συγκινητική της προσπάθεια.

Η Ολλανδία ανέτρεψε το 31-27 (+4) της Κοζάνης και με νίκη 31-25 (+6) πήρε την πρόκριση για την τελική φάση της διοργάνωσης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε στα ίσια και έχασε στις λεπτομέρειες την πρόκριση απέναντι στο Νο12 της Ευρώπης και μια από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου.

Ο Πέτρος Μπουκοβίνας με 13/42 επεμβάσεις αναδείχθηκε ΜVP από ελληνικής πλευράς, ενώ πρώτοι σκόρερ για την Εθνική ήταν οι Λιάπης (8 γκολ) και Παναγιώτου (5 γκολ).

Η Εθνική ομάδα στρέφει πλέον την προσοχή της στα προκριματικά του EURO 2026 με στόχο την πρόκριση για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην τελική φάση.

Οι αγώνες αρχίζουν τον Νοέμβριο και η Ελλάδα βρίσκεται στον ίδιο όμιλο με Ισλανδία, Βοσνία και Γεωργία.

Καλό ξεκίνημα, δύσκολη συνέχεια
Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο ματς. Με δύο γκολ του Σάββα ισοφαρίσαμε 2-2 (2:52), ενώ στη συνέχεια απαντήσαμε με Τόσκα και Παναγιώτου σε 4-4 (10’), ενώ με τέρμα του Πασσιά περάσαμε μπροστά με 5-6 (13’). Ακολούθησε ένα κακό 7λεπτο με τους Ολλανδούς να προηγούνται 10-6 (19’) με σερί 5-0.
Τόσκας και Παναγιώτου μείωσαν σε 10-7 και 11-8 αντίστοιχα, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν με +5 (13-8) στο 25’.
Μια φάση νωρίτερα οι Τσέχοι διαιτητές απέβαλαν με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Παπαδιονυσίου για αγκωνιά με την Εθνική να χάνει ένα έμπειρο παίκτη κυρίως στην άμυνα.
Ο Λιάπης μείωσε σε 13-9, αλλά με δύο γκολ από Φερστάινεν και Τεν Φέλντε το σκορ έγινε 15-9 (29’). Στο τελευταίο λεπτό η κάθε ομάδα σκόραρε από ένα γκολ με τους Μπόσκο και Τεν Φέλντε για το 16-10 του ημιχρόνου.

Διαφορά στο +10 και προσπάθεια αντεπίθεσης

Στο β’ ημίχρονο η Εθνική βελτίωσε την επίθεση της, όμως συνέχισε να δέχεται αρκετά τέρματα σε έμμεσο και άμεσο αιφνιδιασμό.

Στο 40’ οι Ολλανδοί ξέφυγαν με +8 (21-13) με γκολ του τερματοφύλακα Ντοργκέλο από το ένα τέρμα στο άλλο.

Η Εθνική μείωσε με τον Λιάπη σε 21-14, αλλά οι Ολλανδοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας τη διαφορά στο +10 (26-16) με τον Μπάγιενς στο 49’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή και κατάφερε από το 29-20 (54’) να μειώσει σε 29-22 και έπειτα σε 31-25, αλλά δεν ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 31-25

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 11-6, 12-8, 16-10 (ημχ.), 17-11, 21-13, 23-15, 26-17, 29-21, 31-25

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Όλσον): Στάβαστ, Φαν Ζούντερτ, Τεν Φέλντε 7, Μπλάου, Σουνάκερ, Ντόρτζελο 1, Σάγκεν 6, Κόι 1, Γκένεν 2, Ν. Φερστάινεν 6, Κλέικερς, Στάινς 3, Σμιτς Τ., Σμιτ, Α. Φερστάινεν, Μπάιγενς 5.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παναγιώτου 5, Μπόσκος 1, Λιάπης 8, Μάλλιος, Παπάζογλου, Μιχαηλίδης 1, Πασσιάς 1, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 1, Τζηράς, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής, Σάββας 4, Κεδέρης.

Διαιτητές: Χόρασεκ- Νοβότνι (Τσεχία) Παρατηρητής: Όλσον (Σουηδία), Κόκκινη: 23:58 Παπαδιονυσίου, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/5-0/0