Γ’Εθνική: Καβάλα – Α.Ο.Χανιώτη 3-1

Παύλος Καλεμκερίδης
3 Λεπτά αναγνωσης

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ έφτασε στη νίκη κόντρα στην ομάδα του Χανιώτη, με πολυτιμότερο παίκτη και δις σκόρερ, τον Βασίλη Παπαδόπουλο. Οι «αργοναύτες» κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δεν της δόθηκε πέναλτι, ενώ δικαιούνταν περισσότερα τέρματα. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους το αποτέλεσμα άλλαξε, ο ΑΟΚ δε βρήκε πολλές ευκαιρίες. Διακατέχονταν από άγχος, λυτρώθηκε μετά το 80′, φτάνοντας στη 10η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά λίγο μετά το 20ο λεπτό με τον Βασίλη Παπαδόπουλο, που αστόχησε από κοντινή απόσταση. Ακριβώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο ΑΟΚ σκόραρε με τον ίδιο παίκτη για το 1-0. Θα μπορούσε να βρει ιδανική συνθήκη και για δεύτερο τέρμα, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν υπέδειξε καταφανέστατη περίπτωση πέναλτι, μετά από ανατροπή του Καρακώστα εντός περιοχής (37′). Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν με το «καλημέρα γκολ ισοφάρισης (47′), με τον Αποστολίδη να εκμεταλλεύεται ατομικό λάθος για το 1-1.

Ο Καβακάς έψαξε λύσεις μέσω του πάγκου πραγματοποιώντας γρήγορα τις πρώτες του αλλαγές με Τζελίδη και Δαλιανόπουλο. Ωστόσο, τη λύση έδωσε και πάλι ο Παπαδόπουλος μετά από στημένη φάση (κόρνερ). Ο ΑΟΚ κέρδισε πέναλτι λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τζελίδης.

Μετά τα επιτυχημένα τους αποτελέσματα, ΑΟΚ και Νέστος παραμένουν σε απόσταση 7 βαθμών στις 2 πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα…Χάρης Ιορδανίδης

Το φιλμ του αγώνα

23′ Σέντρα του Καζαντζίδη προς τον Βασίλη Παπαδόπουλο που αστοχεί από πολύ κοντινή απόσταση.

30′ Μεταβίβαση του Δημητριάδη στον Βασίλη Παπαδόπουλο που με ευθύβολο σουτ εντός περιοχής σκοράρει για το 1-0.

37′ Ο Καρακώστας ανατρέπεται αντικανονικά εντός περιοχής όμως ο διαιτητής δεν υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών.

47′ Ολέθριο λάθος του Μέτσε έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Αποστολίδης αποφεύγει έναν αμυντικό και πλασάρει ιδανικά για το 1-1.

82′ Ο Δημητριάδης εκτελεί κόρνερ, η μπάλα φτάνει στον Παπαδόπουλο που με συρτό σουτ σκοράρει ξανά για το 2-1.

84′ Ο Χανιώτης απειλεί με τον Αποστολίδη.

89′ Ο Στοΐνοβιτς κερδίζει πέναλτι, ο Τζελίδης το αξιοποιεί και κάνει το 3-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΟ Καβάλα: Αστράς, Καζαντζίδης, Σμίλτος, Περδίκης, Δημητριάδης, Μέτσε (54′ Τζελίδης), Λαγός (63′ Στοΐνοβιτς), Καρακώστας (79′ Αλτιντζής), Σαμπανίδης (54′ Δαλιανόπουλος), Γκέκας, Παπαδόπουλος

Α.Ο.Χανιώτης: Κουτζαβασίλης, Καραγιάννης, Αναγνώστης, Κουτσικοβαγγέλης, Κόμνος, Αποστολίδης, Αθανασιάδης, Πάγιος, Τοπούζης, Ράντζα, Καραμανλής

Πηγή: proininews