Super League 2 Αλμωπός Αριδαίας – Ηρακλής 2-0 «Ροπαλιά» παραμονής με γκολάρα Σουλιώτη!!!

Σημαντική ανάσα για την σωτηρία του πήρε ο Αλμωπός που νίκησε 2-0 τον Ηρακλή.

Σπουδαία νίκη, την τέταρτη στη φετινή σεζόν, πήρε ο Αλμωπός Αριδαίας, καθώς επικράτησε 2-0 του Ηρακλή για την 16η αγωνιστική της Super League 2. Η ομάδα της Αριδαίας κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έβαλε δύσκολα στο Γηραιό δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν την άκαρπη και ανούσια υπεροχή στον αγώνα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ λόγω ατομικού λάθους και από εκεί και πέρα έδειξαν άνευροι και χωρίς φαντασία στο παιχνίδι τους, αναλωνόμενοι σε σέντρες και γεμίσματα για να απειλήσουν έναν αποφασιστικό αντίπαλο.

Ο Πέττας με τρομερό πλασέ στο 28′ και ο Σουλιώτης με απίστευτο ψαλιδάκι στο 88′ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Με το τρίποντο αυτό ο Αλμωπός έφτασε στους 20 βαθμούς κάνοντας ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την παραμονή, ενώ ο Ηρακλής που ήταν απογοητευτικός έμεινε στους 24.

Το φιλμ του αγώνα

19′ Σουτ του Πανάγου απο μακριά, ο Ντόκιτς απομάκρυνε αρχικά και εν συνεχεία οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ
28′ ΓΚΟΛ Ο Αλμωπός ανοίγει το σκορ με εντυπωσιακή ενέργεια και σουτ του Πέττα, μετά από λάθος του Κωστούλα εκτός περιοχής
34′ Νέο μακρινό σουτ του Πανάγου, η μπάλα λίγο άουτ
37′ Άγγιζει το 2-0 ο Αλμωπός, καθώς μετά από γύρισμα του Έππα ο Βελλίδης έδιωξε δύσκολα την μπάλα
40′ Ο Βελλίδης έδιωξε κόρνερ το πλασέ- από πλάγια θέση- του Παπαδόπουλου
47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αλμωπό. Σέντρα σουτ του Παπαδόπουλου, άουτ
50′ Αδύναμη κεφαλιά του Γιουμπιτάνα, εύκολα μπλοκάρε ο Ντόκιτς
54′ Ζήτησε πέναλτι και τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα για θέατρο ο Άλεξιτς
66′ Ευκαρία για τον Ηρακλή, από σέντρα του Βιτλή, όμως ο Άλεξιτς δεν πρόλαβε να πιάσει κεφαλιά
67′ Μακρινό σουτ του Κούστα, λίγο άουτ η μπάλα
74′ Κεφαλιά του Κούστα, η μπάλα κατέληξε κόρνερ
85′ Ο Ταχματζίδης βγήκε τετ α τετ με τον Βελλίδη, ομως, ο κίπερ του Ηρακλή έκανε σωτηρια επέμβαση
88′ ΓΚΟΛ Εντυπωσιακό γκολ με ψαλιδάκι από του Σουλιώτη και 2-0 ο Αλμωπός
94′ Ο Ντόκινς σταμάτησε τον Γιουμπιτάνα στην τελευταία φάση του αγώνα

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Τσιμπούκας, Σουλιώτης, Παρασκευάς (90′ Καρυπίδης), Μανωλάκης, Κέρθι, Έππας (76′ Ρίβας), Κυριακίδης (76′ λ.τ Μακρυδάκης), Παπαδόπουλος, Πατρινός (66′ Ταχματζίδης), Πέττας (66′ Ασλαμπάλογλου).

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου (81′ Αλβάρες), Βιτλής, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Σίλβα (72′ Κόκκορης), Πατράλης, Τομάς (81′ Μιστόφσκι), Γιουμπιτάνα, Άλεξιτς, Τότσκα (46′ Κούστα).

Πηγή: MikriLiga