SL2: Πιο κοντά στην άνοδο ο Πανσερραϊκός, μόνη 2η η ΑΕΛ

3 Λεπτά αναγνωσης

Την επιστροφή του στις νίκες πανηγύρισε ο Πανσερραϊκός που επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ για την 20η αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Super League 2 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου μετά από 12 χρόνια απουσίας.

Το ματς είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημά του, με τον Αθανασακόπουλο στο 4’ να απειλεί με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ενώ στη συνέχεια ο Σαΐντ είδε τον Ξενόπουλο να τον σταματά. Ο Ταβάρες στο 12’ απείλησε με σουτ για το «τριφύλλι», με τον Πανσερραϊκό στη συνέχεια να ανεβαίνει και να έχει τις ευκαιρίες του. Στο 20’ με την κεφαλιά του Αυλωνίτη, στο 23’ με το σουτ του Ζέρη και στο 38’ με το τετ-α-τετ του Σαΐντ.

Το ημίχρονο δεν είχε γκολ, αλλά το παιχνίδι φαινόταν πως θα είχε στο δεύτερο. Όπως και τελικά έγινε, με τους γηπεδούχους να χτυπάνε τελικά δύο φορές στο τελευταίο εικοσάλεπτο για να επιστρέψουν στις νίκες. Πρώτα με τον Μπαΐροβιτς στο 71’ με σουτ μέσα από την περιοχή και με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Στίνα με υπέροχο τελείωμα υπέγραψε τη νίκη (2-0) των «λιονταριών» κόντρα στον αξιόμαχο Παναθηναϊκό Β’.

Τον Πανσερραϊκό ακολουθεί η ΑΕΛ που νίκησε με 2-0 εκτός έδρας τον Θεσπρωτό. O Όγκμποε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ για τη Λάρισα, ενώ στο 56’ ο Νικολιάς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Σπουδαία νίκη και για τον Αλμωπό Αριδαίας, ο οποίος λύγισε με 2-0 τη Βέροια και πήρε απόσταση από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους ακριβώς πάνω από αυτή. Ο Τσιπούρας στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Ρίβα στο 90’+3’ να διαμορφώνει το αποτέλεσμα, «κλειδώνοντας» το… τρίποντο.

Στην ισοπαλία και στο 1-1 κόλλησαν Νίκη Βόλου και Αναγέννηση Καρδίτσας, ενώ χωρίς τέρματα (0-0) έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Ηρακλή και Μακεδονικό, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από την αντίδραση των οργανωμένων του «Γηραιού» κατά του Αλέξη Κούγια που μπήκε στα διοικητικά της ομάδας.